PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Walkę o czyste powietrze musi wesprzeć państwo

  • KDS    11 maja 2017 - 19:37
EEC: Walkę o czyste powietrze musi wesprzeć państwo
Jacek Krupa, marszałek Małopolski - fot.malopolska.pl

Miejmy świadomość, że województwa mają ograniczone możliwości w walce ze smogiem – mówi Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. To pierwszy region w Polsce, który przyjął uchwałę antysmogową.
Jego zdaniem państwo musi wyraźnie powiedzieć, że chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrzem.

- Chodzi o wspieranie rozwiązań prawnych, które zmierzają do zakazu obrotu pseudo paliwami, jakimi są floty i muły węglowe. To, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie będzie likwidował, a rozwijał programy związane z czystym powietrzem – podkreślał podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Marszałek zaznaczał też, że Ministerstwo Rozwoju powinno wydać rozporządzenie określające jakość kotłów. Istotne jest też określenie systemu kontroli spalania w gospodarstwach domowych oraz ustanowienie kar za łamanie norm.

- To są rzeczy, bez których trudno będzie nam uzyskać pozytywny efekt. Czekamy na konkretne działania ze strony rządu. Na oświadczenie, że wraz z samorządami chce prowadzić wspólną politykę w walce o czyste powietrze – podsumowywał Krupa.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Smogowa Polska – skuteczna walka z niską emisją", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Dominik, 2017-05-23 09:23:33

    Spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Palenie węglem nigdy nie będzie ekologiczne, bowiem Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych i wcale się nie zapowiada, aby jakiekolwiek zostały wprowadzone w najbliższym czasie. Na na...sz rodzimy rynek z polskich kopalni trafia węgiel bardzo różnej jakości, bo opał przed opuszczeniem NASZYCH kopalni NIE jest poddany jakimkolwiek badaniom! Gdyby była u nas normalizacja węgla, to tylko nieliczne kopalnie mogłyby go produkować i wprowadzać do obrotu. Piece będą przyjazne środowisku pod warunkiem dostępności paliwa wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet to tylko nowoczesne kotły na pelet (paliwo klasyfikowane) pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Każdy producent pieca na pelet ma obowiązek podania informacji jakiej klasy należy w nim stosować (A1, A2, B), co gwarantuje ekonomiczne spalanie i uzyskanie mierzalnego wpływu na środowisko. W przypadku węgla nie ma takiej standaryzacji a przez to nie mamy dostępu do paliwa o powtarzalnej jakości. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio i nie żałuję i jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2017-05-13 10:58:25

    Panie Krupa, a nadmiaru samochodów w Krakowie nie ma? Równoważenia transportu potrzebujemy, a to akurat jest w gestii samorządu.