PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekolodzy chronią nietoperze

  • GK    24 maja 2012 - 11:12
Ekolodzy chronią nietoperze

Stowarzyszenie PTPP „pro Natura” zakończyło instalację zabezpieczeń trzech zimowisk dla nietoperzy.
Stalowe kraty zamontowano w wejściach do poniemieckich bunkrów w okolicach Wrocławia i Milicza. Projekt ochrony letnich i zimowych stanowisk występowania nietoperzy wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Kolejny etap prac to remonty 14 zabezpieczeń w nieczynnych sztolniach m.in. w Izerach, Karkonoszach i Górach Sowich. Prace zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Zabezpieczenia chronią gacki przed ludzką ciekawością, a nierzadko też zwykłym wandalizmem.

Wybudzony z zimowej hibernacji nietoperz może nie przetrwać. W regionie, obfitującym w historyczne ślady kopalnictwa, wiele podziemnych korytarzy zapewnia dogodne schronienie nietoperzom. Niektóre z nich uznano nawet za wyjątkowo cenne w skali całej Europy i dla ich ochrony powołano obszary Natura 2000.

Można w nich spotkać takie gatunki jak np. mopek, nocek duży, nocek Bechsteina, nocek łydkowłosy, podkowiec mały i nocek orzęsiony, należące do najrzadszych i najbardziej zagrożonych w całej UE. Dolny Śląsk ma największą w kraju liczbę zabezpieczonych letnich i zimowych stanowisk nietoperzy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.