PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekolodzy chwalą programy NFOŚiGW

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    13 sierpnia 2012 - 12:46
Ekolodzy chwalą programy NFOŚiGW

Kilka organizacji ekologicznych wystosowało list do zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w których chwalą programy Funduszu. Ekolodzy boją się, że wskutek nacisków politycznych może zmienić się proekologiczna polityka Funduszu.
- Zwykle krytykujemy polityków, decydentów i instytucje publiczne za ich nieudolność, inercję, a często głupotę. Tym razem jest inaczej - organizacje pozarządowe zauważyły pozytywne zmiany w kluczowej dla polskiej polityki ekologicznej instytucji - Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Owocem pozytywnych działań Funduszu są realizowane lub planowane programy wsparcia - napisali ekolodzy.

Ich zdaniem, pierwszym programem za który warto chwalić Fundusz jest program wspierania instalacji kolektorów słonecznych. Program warty jest poparcia ponieważ buduje rynek odnawialnych źródeł energii wśród osób prywatnych, na trwałe wprowadza świadomość korzyści z ogrzewania ciepłej wody poprzez kolektory słoneczne a także buduje cały rynek instalatorów, projektantów i sprzedawców. Ponadto, program kreuje modę na ogrzewanie solarne a także upraszcza procedurę i zmniejsza nieco konieczną biurokrację.

Drugim programem chwalonym przez organizacje ekologiczne jest przygotowywany program dotacji do budowy nowych mieszkań i domów o zwiększonym standardzie energetycznym.

Według sygnatariuszy listu, program jest wart poparcia, ponieważ będzie budował rynek budownictwa o zwiększonej efektywności energetycznej oraz zbuduje rynek projektantów, konstruktorów i architektów. Zaletą programu jest również wprowadzenie z ogromnym, kilkuletnim wyprzedzeniem wobec harmonogramu Dyrektywy o Efektywności Energetycznej i pojęcia domu o niemal zerowym zużyciu energii. Program spowoduje bardzo duży efekt ekologiczny, ponadto ma szansę wesprzeć rozwój rynku budowlanego, co z kolei przełoży się na wzrost PKB i ilość miejsc pracy.

Cały artykuł czytaj tu Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Adams, 2012-08-17 11:47:36

    Przy braku w Polsce silnego ruchu "Zielonych", organizacjom ekologicznym nie pozostaje nic innego tylko dziękować. Nie stanowią żadnej sensownej siły. Muszą się więc zachowywać polityczne :). Od lat polscy ekolodzy nie wypracowali wspólnego stanowiska i nie potrafili się zjednoczyć. Pozo...staje Wam Panowie dziękować i chwalić.  rozwiń