PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekolodzy przeciwko energetyce atomowej

  • PAP    21 lipca 2010 - 17:14
Ekolodzy przeciwko energetyce atomowej

Polscy i zagraniczni ekolodzy przeprowadzają w środę i czwartek w Pomorskiem akcję, w czasie której informują o zagrożeniach płynących z energetyki jądrowej.
Akcja jest częścią trasy pod nazwą "The Baltic Sea Info Tour 2010", prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego.
 
W pomorskiej akcji biorą udział m.in. przedstawiciele polskich organizacji Inicjatywa Antynuklearna, Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia, Fundacji Nasza Ziemia oraz Zielonych 2004.
 
Akcja rozpoczęła się w środę rano nad jeziorem Żarnowieckim, w miejscu, w którym przed laty chciano wybudować elektrownię atomową, a które brane jest też pod uwagę przy lokalizacji planowanej aktualnie przez polski rząd elektrowni jądrowej. Ekolodzy rozdawali turystom oraz mieszkańcom miejscowości leżących nad jeziorem Żarnowieckim ulotki informujące o zagrożeniach, jakie płyną z tego typu inwestycji.
 
Jak poinformował Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia, w środę w akcji rozdawania ulotek wzięło udział kilkunastu ekologów, w tym troje z zagranicy: Rosji, Finladii i Niemiec. W sumie rozdano około 1,5 tysiąca ulotek.
 
W czwartek działacze przeniosą się do Gdańska, gdzie dołączy do nich grupa miejscowych ekologów. Planują tutaj wręczyć wojewodzie pomorskiemu petycję, w której sprzeciwią się budowie elektrowni atomowej. Po spotkaniu z wojewodą ekolodzy przeprowadzą na ul. Długiej happening, a po południu wezmą udział w dyskusji poświęconej energetyce jądrowej.
 
Pomorska akcja jest częścią trasy informacyjnej pod nazwą "The Baltic Sea Info Tour 2010" prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego. W jej trakcie ekolodzy zatrzymują się w miejscach, gdzie istnieją bądź mogą zostać zbudowane elektrownie atomowe. Trasa rozpoczęła się w czerwcu w Finlandii. W drodze do Polski ekolodzy odwiedzili m.in. Rosję i Litwę. Spod jeziora Żarnowieckiego uczestnicy akcji przeniosą się do Niemiec, a potem m.in. do Danii i Szwecji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.