PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczne instalacje w Urzędzie Miasta w Katowicach informują i promują COP24

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 13:29
Ekologiczne instalacje w Urzędzie Miasta w Katowicach informują i promują COP24
Instalacje nawiązują tematyką do szczytu klimatycznego COP24 (fot. twitter.com / UM Katowice)

W należących do katowickiego Urzędu Miasta budynkach przy Rynku pojawiły się dwie instalacje nawiązujące tematyką do szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w stolicy Górnego Śląska. Projekt ma upowszechniać ekologiczną postawę, promując przy tym grudniowe wydarzenie.
  • - Chcemy zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, jednocześnie promując COP24, który już w grudniu odbędzie się w Katowicach - mówi Marcin Stańczyk, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. 
  • COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się między 3 a 14 grudnia tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i pobliskiej hali widowiskowo-sportowej Spodek.
  • W wydarzeniu weźmie udział ok. 40 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

 

- Celem tych instalacji, jak i kolejnych, które niebawem pojawią się na terenie miasta, jest połączenie miejskiej, ogólnodostępnej i użytkowej formy z działaniami interaktywnymi o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Wszystko to w odpowiedniej oprawie estetycznej z wykorzystaniem atestowanych biomateriałów przyjaznych środowisku - wyjaśnił w poniedziałek (16.04) naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu Marcin Stańczyk.

- Chcemy zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, jednocześnie promując COP24, który już w grudniu odbędzie się w Katowicach - dodał naczelnik.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się między 3 a 14 grudnia tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i pobliskiej hali widowiskowo-sportowej Spodek. W wydarzeniu weźmie udział ok. 40 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

"Zielone" instalacje promujące ekologię i szczyt klimatyczny kosztowały miasto blisko 49 tys. zł. Pierwsza z nich znajduje się przy wejściu do Biura Obsługi Mieszkańca przy katowickim Rynku. To interaktywna ściana z ekologicznej płyty drewnopochodnej. Instalacja składa się z 400 okrągłych modułów pomalowanych z jednej strony na kolor zielony lub niebieski; z drugiej strony znajdują się wypalone bezpośrednio w drewnie treści zachęcające do dbania o środowisko lub ikonki dotyczące ochrony przyrody. Zabawa polega na odwracaniu niebieskich modułów, by przeczytać napisy lub obejrzeć grafiki. Spoglądając na ścianę z odległości kilku kroków można też odczytać napis ułożony z nieruchomych zielonych modułów.

Pomysłodawcy instalacji wyjaśniają, że ma ona propagować wśród mieszkańców ekologiczne nawyki, jak wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, recykling, przetwarzanie i segregację odpadów, sadzenie roślin, samochody elektryczne, wykorzystywanie biodegradowalnych materiałów i opakowań wielokrotnego użytku, oszczędzanie energii i wody, budowę z ekologicznych materiałów, korzystanie z transportu publicznego czy z rowerów, stosowanie paliw wysokiej jakości czy niemarnowanie jedzenia.

 -Chcemy zwrócić uwagę na tematy dotyczące środowiska i uzmysłowić katowiczanom, że mogą mieć wpływ na zmiany globalne, wprowadzając modyfikacje do codziennego życia na mniejszą i większą skalę, w zależności od możliwości. Możemy wiele zrobić dla środowiska, zaczynając od siebie - skomentował w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.