PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczne mariny dla wodniaków na Mazurach

  • PAP    14 kwietnia 2012 - 10:00
Ekologiczne mariny dla wodniaków na Mazurach

Do końca tegorocznego sezonu powstaną trzy ekologiczne przystanie żeglarskie nad Jeziorakiem i pobliskim jeziorem Ewingi. Nowe mariny mają przyciągnąć na Mazury Zachodnie wodniaków pływających dotychczas po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Według szacunków inwestorów powstające przystanie będą mogły w ciągu jednego sezonu żeglarskiego przyjąć blisko 6 tys. jednostek i ponad 20 tys. żeglarzy pływających po najdłuższym w Polsce jeziorze Jeziorak. Wszystkie ekomariny wyposażone zostaną w instalacje do odbioru i utylizacji nieczystości z jachtów.

Jeszcze przed wakacjami zostaną otwarte dwie przystanie nad Jeziorakiem - pod koniec maja przy ul. Kajki w Iławie, a w czerwcu w miejscowości Siemiany. Na wrzesień zaplanowano zakończenie budowy mariny w Zalewie nad jeziorem Ewingi, które łączy się Kanałem Dobrzyckim z północnym krańcem Jezioraka.

Przystanie będą wyposażone w pływające pomosty, przy których jednorazowo będzie mogło cumować do 30 jachtów. W budynkach bosmanatów znajdą się sale konferencyjne, szatnie, sanitariaty i umywalnie dla żeglarzy, pralnie, miejsca mycia naczyń i punkty pierwszej pomocy.

W marinach będą także miejsca do slipowania i awaryjnej naprawy jachtów. Wzdłuż brzegu biegły będą tarasy prowadzące do wieży widokowej.

Inwestycje mają przyczynić się do ochrony środowiska i podnieść atrakcyjność turystyczną Mazur Zachodnich, mniej popularnych od Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dotychczas z powodu zbyt małej liczby miejsc w portach co trzecia jednostka na Jezioraku cumowała przy dzikich nabrzeżach, licznych wysepkach i w zatoczkach.

Zdaniem Krzysztofa Pietrzykowskiego - burmistrza Susza i przewodniczącego Związku Gmin Jeziorak, który będzie zarządzał nowymi marinami - po otwarciu trzech przystani znacznie poprawi się standard obsługi turystów.

"Znalezienie miejsca przy pomoście, zwłaszcza w samej Iławie, było dotychczas bardzo trudne. Teraz powinno się to zmienić" - powiedział Pietrzykowski. Jak dodał Jeziorak wyróżnia się przyjaznym "żeglarskim klimatem" i może być konkurencją dla Wielkich Jezior.

Jak przypomniał burmistrz Susza w ramach unijnego programu rozwoju infrastruktury turystycznej w ostatnich latach zamontowano na Jezioraku ponad 20 niewielkich, pływających pomostów, wyposażonych w punkty odbioru ścieków. Odpady stałe odbiera od żeglarzy statek-śmieciarka, utrzymywany przez związek gmin.

Budowa nowych przystani została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Każda z ekomarin kosztowała od 3,5 do 4 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.