PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczny piknik na jubileusz WFOŚiGW w Krakowie

  • ZWI    3 czerwca 2013 - 17:34
Ekologiczny piknik na jubileusz WFOŚiGW w Krakowie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie 20-lecie swojego powstania świętować będzie podczas wielkiego Pikniku Rodzinnego. Przygotowane z tej okazji atrakcje dla dzieci i dorosłych, mają przekonać mieszkańców Małopolski, że warto żyć ekologicznie.
Na krakowskich Błoniach już 8 czerwca spotkają się wszyscy ci, dla których ważne jest zdrowie i czyste środowisko. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie będzie tam świętował 20lecie istnienia. Gośćmi Pikniku będzie 60 małopolskich gmin, powiatów i innych instytucji, które zaprezentują swoje działania na rzecz środowiska.

Sprawdź jak oddychasz!

Bo przecież pierwsze nierozerwalnie związane jest z drugim. Dlatego organizatorzy pikniku umożliwią mieszkańcom regionu bezpłatne wykonanie badań spirometrycznych, pod hasłem „Sprawdź jak oddychasz". Dzięki nim nie tylko dowiemy się, w jakim stanie są nasze płuca, ale też jakie znaczenie ma to, jakim powietrzem oddychamy. Dlatego krakowski WFOŚiGW prowadzi program ograniczenia niskiej emisji, w ramach którego dofinansowuje wymianę pieców min. w stolicy regionu, ale o dotacje mogą się również starać inne miasta.

Art&eco

Podczas Pikniku na jego uczestników czekać będą również atrakcje artystyczne. Na scenie wystąpią min. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka (finalista pierwszej edycji talent show - Got To Dance Tylko Taniec), Orkiestra Kopalni Soli Bochnia, Dance4Fans oraz Zespół Latające Talerze. Fashioniści i fashionistki będą mogli zobaczyć najnowsze, ekologiczne trendy modowe, podczas pokazu zorganizowanego przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych z Myślenic.
- Ecofashion to jedna z silniejszych tendencji we współczesnej modzie. Coraz częściej promują ją światowej sławy projektanci, a gwiazdy chętnie pokazują się w kolekcjach Eco - tłumaczy wybór recyklingowej mody Agnieszka Słomka, reżyserka pokazu z WTZ w Myślenicach - Na widowisko złoży się 9 ubiorów, wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Harbutowic i Myślenic. Za tkaniny posłużyły stare worki na śmieci, plastikowe butelki, stare gazety, nakrętki i kapsle po butelkach, nieodtwarzające muzykę płyty kompaktowe, kluczyki od puszek, stare podniszczone ubrania, stara zużyta firanka a nawet papier toaletowy - wylicza Agnieszka Słomka. Pokaz eko-mody odbędzie się o 11:30 na scenie Pikniku Rodzinnego.

Atrakcje dla młodych i starszych

Na Błoniach, na zaproszenie WFOŚiGW w Krakowie, swoje umiejętności, podczas specjalnych pokazów, zaprezentują także służby mundurowe. Będzie tam można zobaczyć w akcji straż pożarną czy Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Krakowie. Zaparkują tam również specjalistyczne samochody Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, oraz mobilna ekspozycja Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
- Wszyscy chętni, w naszej mobilnej Sali kinowej, będą mogli obejrzeć filmy lotnicze - mówi Katarzyna Zielińska, kierownik Działu Upowszechniania Muzealiów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - Będą wśród nich krótkie filmiki z Pikników Lotniczych, z lotów Marka Szufy, wicemistrza świata w akrobacjach szybowcowych, czy film o Janie Wnęku, konstruktorze lotni z XIX wieku - wylicza Katarzyna Zielińska. Wszystkie filmy są skierowane do dzieci i młodzieży. Wstęp do mobilnej salki kinowej będzie bezpłatny.

Skuteczne finansowanie ochrony środowiska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na ochronę środowiska w Małopolsce wydał już 2 mld zł. Dzięki dofinansowaniom, jakich udzielał samorządom, wybudowano ponad 3 202 km kanalizacji, co odpowiada odległości z Krakowa do Rzymu i z powrotem, sfinansowano zakup 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki WFOŚiGW na zielone szkoły wyjechało ponad 15 tys. uczniów. Inwestycje współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz objęły swym zasięgiem ponad 1,5 mln osób, czyli niemal połowę mieszkańców regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.