Ekopark – nowe podejście do recyklingu

Czy model działającej na jednym terenie sieci przedsiębiorstw, które gospodarują odpadami i nadwyżką energii w porozumieniu z miastem, zainteresuje samorządy?
Ekopark – nowe podejście do recyklingu

Koncepcję ekoparków przemysłowych, będących sposobem na rozwiązywanie problemów środowiskowych spowodowanych rozwojem przemysłu i konsumpcji, poseł John Abraham Godson zaprezentował  w interpelacji do ministra środowiska, pytając go jednocześnie  o możliwości tworzenia ekoparków przemysłowych w Polsce.

Jak wyjaśnił, ekopark recyklingu to wynik symbiozy przemysłowej, będącej jednym z aspektów ekologii przemysłowej. Oznacza współdziałanie na jednym terenie szeregu przedsiębiorstw, które pracując w sieci, mogą zagospodarować odpady oraz nadwyżki energii, współpracując z miastem. Najbardziej znany przykład takiej udanej symbiozy to miasto Kalundborg w Danii.

Odpowiadając na interpelację posła, wiceminister Beata Jaczewska oświadczyła, że obecnie polskie prawo nie przewiduje tworzenia ekoparków przemysłowych w podobnej formie, jak ma to miejsce w Danii, ani nie jest przewidziane tworzenie ram prawnych dla takich systemów.

– Nie oznacza to jednak, że samorządy nie mogą tworzyć tego typu struktur na swoim poziomie. Tym bardziej, że takie ekoparki są tworzone w Danii na szczeblu lokalnym – wyjaśniła wiceminister.

Przypomniała jednocześnie, że zapobieganie wytwarzaniu odpadów realizowane jest w polskim systemie prawnym na podstawie ustaw tzw. produktowych, które nakładają na przedsiębiorców wprowadzających na rynek określone produkty obowiązek zapewnienia zbierania oraz odzysku i recyklingu odpadów powstałych z wytwarzanych przez nich produktów.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie tylko w Danii, w wielu krajach. Nawet Chińczycy mają wspaniałe przykłady wdrażania zasad ekologii przemysłowej. Poseł Godson pokazuje, że jest w awangardzie...

sufka, 2012-04-19 01:08:34 odpowiedz

 Nad dobrym pomysłem trzeba trochę podebatować, tylko z kim?

Kamil, 2012-04-18 18:39:28 odpowiedz

Właśnie, po powinno. Skoro w Danii potrafią, to czemu by nie spróbować u nas. Byłoby czyściej.

Anna, 2012-04-18 13:59:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE