PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci Banku Światowego w Rybniku

  • JS    12 lipca 2017 - 20:42
Eksperci Banku Światowego w Rybniku
Podczas spotkania z prezydentem Rybnika (Fot. L. Tyl/rybnik.eu)

W Rybniku gościli przedstawiciele Banku Światowego. Wizyta ekspertów związana była z realizacją projektu „Catching-up regions”, mającego wspierać samorząd województwa śląskiego w walce o czyste powietrze.
Przez dwa dni eksperci Banku Światowego przyglądali się i analizowali sytuację związaną z zanieczyszczonym powietrzem w naszym regionie – odwiedzili trzy miasta: Katowice, Częstochowę oraz Rybnik. 

W trakcie spotkania z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, rozmawiano m.in. o przyczynach zanieczyszczenia powietrza w Rybniku, konieczności zmiany mentalności i przyzwyczajeń mieszkańców w kwestiach wyboru źródeł ciepła oraz o możliwościach i efektach finansowego wsparcia.

W trakcie pobytu w Rybniku eksperci Banku Światowego oraz towarzyszący im  przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, wspólnie z prezydentem Piotrem Kuczerą mieli okazję przyjrzeć się charakterystycznej, reprezentatywnej dla Rybnika zabudowie dzielnic górniczych: Chwałowic, Niedobczyc, Popielowa i Niewiadomia.

Podczas wspólnego objazdu rybnickich dzielnic prezydent zwracał gościom uwagę na ukształtowanie terenu, przewagę zabudowy jednorodzinnej – jako czynników wpływających na gromadzenie się zanieczyszczeń z domowych kotłowni. Wskazywał również na problem, jakim jest brak sieci gazowniczej czy ciepłowniczej, do których mieszkańcy mogliby podłączyć swoje posesje. Eksperci odwiedzili też Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu i znajdującą się na jej terenie wieżę widokową.

 Projekt „Catching-up regions” realizowany jest przez Komisję Europejską i Bank Światowy. Jesienią gotowy ma być wspólny raport, w który oceniona zostanie czystość powietrza w naszym regionie, przedstawione oczekiwane działania i wskazane źródło ich finansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.