PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci odbudują Miedziankę

  • BB    11 października 2011 - 21:23
Eksperci odbudują Miedziankę

Podpisano umowę na opracowanie ekspertyz i dokumentacji technicznych niezbędnych do popowodziowej odbudowy rzek Miedzianka i Witka.
To efekt zawartego w kwietniu br. porozumienia pomiędzy prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszkiem Karwowskim oraz dolnośląskim marszałkiem Rafałem Jurkowlańcem i członkiem zarządu województwa Jerzym Łużniakiem. Na ten cel trafi prawie 2 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przygotowana dokumentacja posłuży do zrealizowania robót, których szacunkowy koszt wyniesie około 190 mln zł. W Bogatyni 06.10.2011 r. odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano pieniądze na realizację I etapu prac odbudowy koryt rzek. Uczestniczyli w niej: członek zarządu województwa Jerzy Łużniak, lokalni samorządowcy, przedstawiciele KZGW, RZGW, WFOŚiGW we Wrocławiu oraz DZMiUW. Podczas briefingu eksperci przedstawili harmonogram przewidziany dla pierwszego etapu prac oraz opowiedzieli o realizacji całego przedsięwzięcia.

Realizacja I etapu prac jest możliwa dzięki podpisanemu w kwietniu br. porozumieniu o współpracy i wspólnym działaniu na rzecz popowodziowej odbudowy cieków Miedzianka i Witka. Zgodnie z przyjętym porozumieniem, wobec katastrofalnych skutków powodzi jaka miała miejsce w sierpniu 2010 roku, priorytetem jest odbudowa koryt tych rzek wraz z niezbędnymi budowlami wodnymi. Realizacja tego zadania będzie uwzględniać zabezpieczenie przeciwpowodziowe w możliwie szerokim zakresie oraz zrównoważone zagospodarowanie miasta Bogatynia wraz z odbudową infrastruktury na terenach przyległych.

Środki finansowe na odbudowę zniszczonych terenów są przekazywane także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Dotychczasowa pomoc Funduszu dla obszarów zniszczonych przez ubiegłoroczną powódź z obszaru Bogatyni i Zgorzelca to dofinansowanie w łącznej kwocie około 15,5 miliona złotych - mówił Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Całkowita wartość tych projektów wynosi ponad 31 miliona złotych. Pieniądze z Funduszu pomogą m.in. odbudować uszkodzoną w trakcie powodzi oczyszczalnię ścieków, kanalizacje i wodociągi w mieście Bogatynia oraz przy utylizacji odpadów popowodziowych z zalanych terenów w gminie Bogatynia - dodał.

Miedzianka - to niewielka rzeczka, która w ciągu kilku dni dorobiła się „czarnej” legendy w całym kraju. Jej zazwyczaj spokojne wody w sierpniu ub. roku wystąpiły z brzegów pod wypływem nagłej ulewy, obracając w ruinę część Bogatyni. Zerwane mosty, zniszczone domy, skruszone na odcinku kilku kilometrów mury oporowe, uszkodzone nawierzchnie ulic i infrastruktura. Miedzianka po powodzi na niektórych odcinkach płynie całkowicie inaczej. Odbudowa murów oporowych i koryta rzeki nie wystarczy. Potrzebny jest nowy plan przebudowy rzeki. To zadanie dla ekspertów, którzy będą mogli wkrótce rozpocząć pracę. Przygotowanie inwestycji zostanie zakończone w III kwartale 2012 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Rączkam, 2011-10-12 10:24:28

    wszystko się okaże w porę!!
  • KOTLET, 2011-10-11 21:31:54

    Eksperci nic nie widzieli i nic nie wiedzą na te tematy.Po odpowiednich rozmowach będą mądrzejsi...