PARTNER PORTALU
 • BGK

Elektrociepłownia w Krakowie testuje ekologiczne rozwiązania

 • PAP/em    29 lipca 2015 - 13:28
Elektrociepłownia w Krakowie testuje ekologiczne rozwiązania

Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w krakowskiej elektrociepłowni wpłyną znacząco na poprawę jakości powietrza w Krakowie (fot. EDF Kraków)

Nowe, znacznie ostrzejsze normy środowiskowe dotyczące emisji do atmosfery nie będą problemem dla elektrociepłowni w Krakowie, należąca do francuskiej Grupy EDF.
W środę (29 lipca) rozpoczęły się testy nowej instalacji mokrego odsiarczania spalin.

Jak poinformował PAP rzecznik EDF Polska Krzysztof Krukowski, w ramach testów do absorbera skierowane będą spaliny, które po oczyszczeniu zaczną w formie obłoku pary wodnej unosić się nad nowym kominem.

Inwestycje proekologiczne za 600 mln zł

"Testy instalacji będą trwały z różnym natężeniem do końca tego roku. Od 1 stycznia 2016 roku, elektrociepłownia jest bowiem zobowiązana do przestrzegania nowych, znacznie ostrzejszych norm środowiskowych dotyczących emisji do atmosfery i nowe instalacje są niezbędne do dalszego jej funkcjonowania" - wyjaśnił Krukowski.

Według niego, dzięki nowej instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, emisje tlenków siarki zmniejszą się pięciokrotnie, a tlenków azotu trzykrotnie. Zmniejszy się również pięciokrotnie ilość emitowanego do atmosfery pyłu. W sumie wszystkie inwestycje proekologiczne w tym zakładzie pochłoną ponad 600 mln zł do 2016 r.

Kraków liczy na poprawę jakości powietrza

Rzecznik podkreślił, że instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w krakowskiej elektrociepłowni wpłyną znacząco na poprawę jakości powietrza oraz zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii dla stolicy Małopolski.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proc. potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. Jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce.

Firma posiada również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni go jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju. Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3,4 tys. pracowników w całym kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • go_ść, 2015-07-30 12:27:16

  Przedsiębiorstwo podaje na swojej stronie internetowej informacje o następujących spółkach zależnych na terenie kraju: 1. EDF Polska 2. Elektrownia Rybnik – EDF International posiada 97,34% akcji spółki 3. Elektrociepłownie Wybrzeże – EDF International posiada 99,73% akcji spółki 4. Elektrocie...płownia Kraków – EDF International posiada 94,31% akcji spółki 5. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja – EDF International posiada 32,28% akcji Kogeneracji a kontrolowana przez to przedsiębiorstwo EC Kraków posiada dalsze 17,74% akcji 6. Elektrociepłownia Zielona Góra – kontrolowany pośrednio poprzez Zespół 7. Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, który posiada 98,4% akcji EC Zielona Góra 8. Toruńska Energetyka Cergia – kontrolowana pośrednio przez EC Wybrzeże które posiadają 95,16% akcji Cergii 9. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Tarnobrzegu Everen 10. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ENERGOKRAK Sp. z o.o. 11. Fenice Poland EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego  rozwiń
 • ćśog, 2015-07-30 12:10:53

  Électricité de France (w skrócie: EDF). W 2004 roku część akcji wprowadzono na giełdę przez rząd francuski, co wzbudziło burzliwą debatę we Francji. Według ustawy państwo ma zachować przynajmniej 70% akcji, a prezes przedsiębiorstwa ma być powoływany przez radę ministrów. We Francji jest monopolistą....  rozwiń
 • gość , 2015-07-29 16:40:05

  Pewnie jakby to była spółka Państwowa to zatrudniała by z 50 000 osób;) I co roku były by podwyżki i brak pieniędzy na inwestycje;)