PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektromobilność lekarstwem na smog?

  • MN    27 listopada 2017 - 09:40
Elektromobilność lekarstwem na smog?
Przedstawiciele MŚ mówi o zaletach popularyzacji elektromobilności. (fot. mos.gov.pl)

Przedstawiciele resortu środowiska podsumowali działania w ramach projektu „Efektywność energetyczna przez rozwój mobilności w Polsce”.
• Projekt zakłada, że elektromobilność będzie lekarstwem na zanieczyszczenie powietrza.

• Liczba punktów ładowania pojazdów w Polsce ma systematycznie wzrastać.

• Prowadzone są też nabory do programów na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego. 

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój mobilności w Polsce” jest znaczącym krokiem w działaniach na rzecz transportu elektrycznego. Zdaniem resortu pojazdy napędzane na energię elektryczną są przyszłością i stanowią ważny punkt w walce z zanieczyszczeniem powietrza. 

- Połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem elektrycznym jest rozwiązaniem, które eliminuje w części niską energię oraz emisję spalin. Jednocześnie elektromobilność zachowuje wszystkie elementy strategii zrównoważonego rozwoju - podkreślił podczas wystąpienia w resorcie środowiska wiceminister Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Kwestia elektromobilności jest jednym ze sztandarowych punktów planu realizowanego przez międzyresortowy Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza.

Wsparcie finansowe dla miast 

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktualnie przeznaczył 200 mln zł na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego z uwzględnieniem zakupu autobusów miejskich napędzanych energią elektryczną. Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego do wzięcia udziału w naszych programach i ubieganie się o dotacje na ten cel - przypomniał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce” jest zrealizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnikę Warszawską ze środków Norweskiego Mechanizmu Operacyjnego.

Sposób na czyste powietrze

Na konferencji podkreślano, że w zakorkowanych centrach dużych miast sporym problemem nie jest niska emisja z kotłów grzewczych, a duże stężenie spalin emitowanych przez transport. Elektromobilność ma szansę przyczynić się do zniwelowania tych zanieczyszczeń.   

- Dlatego w ramach projektu uruchomiliśmy np. w Warszawie kolejne dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych wraz z fotowoltaicznymi źródłami energii. Zależy nam na tym, aby sieć poboru energii stale i systematycznie rosła – zauważył dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Polskiego Instytutu Badawczego.

Dodajmy, że na rozwój elektromobilności stawia również Ministerstwo Energii. To jedno z głównych założeń projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W projekcie zawarto przepis, według którego polskie gminy powyżej 50 tys. mieszkańców muszą posiadać w swoim zasobie przynajmniej 30 proc. pojazdów elektrycznych, na co mają 8 lat. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.