PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektromobilność: NFOŚiGW będzie współpracował z Instytutem Ochrony Środowiska

  • MN    28 lipca 2017 - 16:32
Elektromobilność: NFOŚiGW będzie współpracował z Instytutem Ochrony Środowiska
Na razie mamy w Polsce tylko ok. 150 stacji ładowania. (fot. pixabay)

Polska będzie realizować projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”. Docelowo mamy dogonić takie państwa jak Niemcy, Francja czy Norwegia.
• Popularyzacja transportu z napędem elektrycznym ma iść w parze z rozwojem odnawialnych źródeł energii.

• Na razie jesteśmy daleko za czołowymi krajami UE: Polska posiada tylko 150 stacji ładowania i 2 tys. pojazdów elektrycznych.

• Instytut Ochrony Środowiska przeprowadzi kompleksową analizę i wyda zalecenia wdrożeniowe w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce.

Rozpowszechnianie idei elektromobilności, przygotowanie metodyk wspierania jej rozwoju w Polsce, analiza wpływu wprowadzenia floty samochodów elektrycznych na systemy elektroenergetyczne, jak również na zmiany środowiskowe – takie są niektóre założenia podpisanej umowy na realizację projektu „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”.

Umowę podpisali Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Czytaj też: Samochody elektryczne zdominują rynek. I to już niedługo

- Świat stawia na elektromobilność. Połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem o napędzie elektrycznym jest rozwiązaniem, które z definicji eliminuje niską emisję i zachowuje wszystkie elementy strategii zrównoważonego rozwoju, którą resort środowiska traktuje jako priorytet – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, który uczestniczył w podpisywaniu umowy.

W Polsce zainteresowanie elektromobilnością jest coraz większe, lecz dzieli nas jeszcze spory dystans do czołówki europejskiej – krajów takich jak Niemcy, Anglia, Francja, Holandia oraz Norwegia. W każdym z nich zainstalowanych jest już po kilka tysięcy punktów ładowania, natomiast liczba samochodów elektrycznych waha się od 80 tys. do 150 tys. W Polsce punktów ładowania jest raptem około 150, natomiast samochodów elektrycznych jest niecałe dwa tysiące.

Czytaj też: W Zgorzelcu powstanie wypożyczalnia aut elektrycznych

- Instytut Ochrony Środowiska, jako pierwsza polska jednostka naukowo-badawcza przeprowadzi kompleksową analizę i wyda zalecenia wdrożeniowe w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Takie metodyczne podejście jest konieczne by zagwarantować dalszy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii transportowych – powiedział dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.

Projekt zostanie zrealizowany przez IOŚ – PIB wraz z Instytutem Elektroenergetyki i Instytutem Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej oraz norweskim partnerem – firmą Green Business Norway.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.