PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektromobilność. Szczecin kupił cztery elektryczne samochody

  • pt    2 lutego 2018 - 10:17
Elektromobilność. Szczecin kupił cztery elektryczne samochody
Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans 150 kilometrów (fot.szczecin.eu)

Szczecin zakupił cztery elektryczne auta. Miasto ma już dziesięć samochodów na prąd, teraz zainwestuje w stacje ładowania pojazdów.
  • Cztery nowe samochody elektryczne wyjadą na ulice Szczecina.
  • Pojazdy kupiono dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Łączny koszt zakupu to  526 tys brutto.

Nowe auta to Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy zostały zakupione w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach projektu pn. „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.

Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Czytaj też: Samochody elektryczne do 2035 r. zdominują rynek? 

- Szczecin systematycznie modernizuje swoją flotę pojazdów, korzystając przy tym w możliwie jak największym stopniu z nowoczesnych technologii. Pojazdy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność i jest to trend na skalę globalną. Dlatego też jako miasto, które w swoich strategiach nastawia się na działania proekologiczne, również podążamy w tym kierunku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się realizacji tego projektu. – powiedział Piotr Krzystek prezydent Szczecin.

Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie.

Miejska flota elektryków coraz większa

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Są przestrzenne, wysokie, jednobryłowe, posiadają modułowe wnętrze i dużą przestrzeń bagażową. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM, a zasięg deklarowany przez producenta to 170 km. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO ładowanie samochodu do 80% trwa tylko 30 minut.

Pojazdy zostaną przekazane Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu oraz Domom Pomocy Społecznej.

Koszt zakupu aut to 526 tys. 364 zł brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGW wyniosło 250 tys. zł.

Szczecin stawia na ekologię

Nowe nissany to niejedyne samochody elektryczne, które w ostatnim czasie zasiliły miejską flotę pojazdów. W lipcu ubiegłego roku do Szczecina trafiły już cztery auta marki Nissan Leaf. Z dwóch korzysta ZDiTM, a z pozostałych placówki oświatowe.

Kolejne dwa - Volkswageny e-Golfy - trafiły do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Wraz z samochodami została również zakupiona stacja ładowania, która znajduje się przy siedzibie ZWiK. Ze stacji oprócz pracowników mogą korzystać mieszkańcy Szczecina.

Zakup pojazdów elektrycznych niesie ze sobą konieczność inwestowania w infrastrukturę. Dlatego miasto planuje zakup i montaż trzech stacji do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Mają zostać oddane jeszcze w I kw. tego roku.

Szczecin prowadzi także starania o sfinansowanie zakupu 31 autobusów elektrycznych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.