PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia słoneczna dla centrum sportu

  • PAP    25 stycznia 2013 - 11:45
Elektrownia słoneczna dla centrum sportu

Starostwo Powiatowe w Staszowie przygotowało projekt instalacji ogniw fotowoltaicznych do zasilania w energię elektryczną nowopowstałego centrum sportu oraz szkoły. Przetarg na montaż instalacji ma odbyć się w marcu.
Chodzi o zasilanie Powiatowego Centrum Sportu z dwoma basenami oraz pełnowymiarową halą sportową, którego budowa, kosztująca 25 mln zł zakończyła się w listopadzie, oraz pobliskiego zespołu szkół.

Jak powiedział starosta staszowski Andrzej Kruzel, projekt budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy 50 kW jest już gotowy.

„Według naszych szacunków, wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna w 80 procentach zaspokoiłaby zapotrzebowanie centrum sportu. Chodzi miedzy innymi o pompy oraz system wentylacji" - wyjaśnił Kruzel.

W przypadku zespołu szkół energia wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne byłaby wykorzystana m.in. do oświetlenia w pomieszczeniach budynku.

Przetarg na instalację paneli fotowoltaicznych zaplanowano na marzec. Według starosty, projekt jest już gotowy.

„Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję w sprawie definicji małych producentów energii z OZE, którzy będą mogli skorzystać z zielonych certyfikatów. Przymiarki z definicją były do 30-40 kW a nasza instalacja jest zaprojektowana na 50 kW. Jeśli taka definicja by przeszła, musielibyśmy instalacje rozdzielić - dla centrum sportu i osobno dla szkoły" - powiedział starosta.

Starostwo powiatowe planuje ogłosić przetarg w marcu. Koszt inwestycji wyniesie około 0,5 mln zł.

Staszów leży w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Miasto zamieszkuje ok. 15 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: