PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia Turów z instalacją odsiarczania spalin za pół miliarda złotych

  • MN    25 lipca 2016 - 10:04
Elektrownia Turów z instalacją odsiarczania spalin za pół miliarda złotych

Elektrownia Turów będzie bardziej ekologiczna (fot. WFOŚiGW Wrocław)

• Instalację odsiarczania spalin, której budowa kosztowała ponad pół miliarda złotych oddano do eksploatacji w elektrowni Turów.
• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW we Wrocławiu udzieli wsparcia w wysokości ponad 200 mln zł.
• Dzięki instalacji zakład znacznie zmniejszy emisje dwutlenku siarki i pyłu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na instalację w elektrowni Turów udzielił wsparcia w wysokości 100 mln złotych. Z kolei pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wyniosła ponad 104 mln złotych. Kolejne pozyskane środki pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 40 mln złotych.

Głównym elementem dofinansowanej instalacji są absorbery, które wyposażone zostały w wentylatory o wydajności ponad miliona metrów sześciennych spalin na godzinę. Dodatkowo w kominie elektrowni zamontowano kanały spalin wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Zastąpiły one dotychczas użytkowane przewody ceramiczne, które nie są przystosowane do odprowadzania spalin zgodnie z nową technologią. Każdy z przewodów ma łączną długość 150 metrów.

Czytaj tez: Kraków i Tauron współpracują, aby pomóc mieszkańcom przy wymianie pieców

Jak tłumaczy wrocławski WFOŚiGW, jednym z produktów procesu odsiarczania będzie nieszkodliwy gips, który można ponownie wykorzystywać m.in. w budownictwie. 

Nowe instalacje powstały w trzech blokach elektrowni. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił wsparcia finansowego na jedną z nich (w bloku nr 4). Efektem ekologicznym tej części przedsięwzięcia będzie zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o pond tysiąc ton na rok. Ilość powstającego pyłu zostanie ograniczona o ponad 85 ton rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.