PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownie wodne kontra farmy wiatrowe

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    8 października 2012 - 09:16
Elektrownie wodne kontra farmy wiatrowe

Z oceny skutków regulacji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii wynika, że najdroższe są elektrownie wodne o mocy powyżej 10 MW, a najtańsze farmy wiatrowe na lądzie.
Wiatr na lądzie – przyjęto, że koszt zainstalowania 1 MW wynosi obecnie około 6,2 mln zł oraz, że corocznie będzie następował 1 proc. spadek kosztów.

Wiatr na morzu – przyjęto, że koszt zainstalowania 1 MW wynosi obecnie około 13,5 mln zł oraz, że corocznie będzie następował 3 proc. spadek kosztów (większy spadek kosztów wynika z faktu, iż na dzień dzisiejszy lądowa energetyka wiatrowa jest technologią bardziej dojrzałą).

Małe instalacje wiatrowe – przyjęto, że koszt zainstalowania 1 MW wynosi obecnie około 8 mln zł oraz, że corocznie będzie następował 3 proc. spadek kosztów (podobnie jak w przypadku energetyki wiatrowej na morzu).

Biogazownie – założono, iż koszt zainstalowania 1 MW wynosi obecnie około 16 mln zł (mając na uwadze, iż w zależności od lokalnych warunków mogą występować znaczące różnice w kosztach) oraz, że corocznie będzie następował 1 proc. spadek kosztów.

Biomasa – założono, iż koszt zainstalowania 1 MW wynosi obecnie około 14 mln zł (mając na uwadze, iż w zależności od lokalnych warunków oraz wielkości jednostki mogą występować znaczące różnice w kosztach) oraz, że corocznie będzie następował 1 proc. spadek kosztów.

Więcej na ten temat tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.