PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektryczne auta dla magistratu

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    31 lipca 2010 - 08:58
Elektryczne auta dla magistratu

W ramach unijnej Inicjatywy Zielonego Samochodu magistraty Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska i Mielca będą testować elektryczne samochody.
Pierwszy w Polsce publiczny punkt ładowania pojazdów elektrycznych uruchomiono w listopadzie ubiegłego roku w Warszawie, kolejny był krakowski. Takie punkty mają powstawać w ramach projektu badawczego realizowanego przy wsparciu Unii przez Green Stream Polska, klaster zrzeszający instytucje naukowe, przedsiębiorców i osoby prywatne z całego kraju – informuje „Dziennik Polski”.

Na projekt zarezerwowano 20 mln zł. Komisja Europejska zamierza przeznaczyć 5 mld euro na Inicjatywę Zielonego Samochodu, która obejmuje m.in. wsparcie dla producentów pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Wszystko z myślą o promocji przyjaznych środowisku aut.

Kraków ma pierwsze trzy stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W czerwcu miało ich być 50, a gmina miała pozyskać trzy samochody elektryczne do testowania. Doszło do poślizgu, ale  jeden pojazd już jest, kolejny ma być w przyszłym tygodniu, a ostatni – jeszcze w sierpniu. Finalizuje się też umowa na ich użytkowanie przez magistrat.

Ponieważ projekt badawczy zakłada przeprowadzenie testów – konieczne będą samochody, które będą korzystały z systemu. Dlatego, w ramach programu pilotażowego, przez 1,5 roku krakowski magistrat będzie testował trzy pojazdy: aixam mega city już czeka, będzie jeszcze fiat i dwumiejscowy mycar. Płaci Unia.

Zaplanowano, że stacje do ładowania samochodów na prąd – podobne do tej warszawskiej – powstaną również w innych polskich miastach, w tym w Krakowie, Katowicach, Gdańsku oraz Mielcu. Przedstawiciele Green Stream Polska zapewniali, że władze Krakowa sprzyjały tej inicjatywie. Tak było, ale od prawie pół roku trzy terminale stały nieczynne, a nowych nie było, podobnie jak obiecanych samochodów testowych. Projekt jest w całości finansowany przez Unię, więc przynajmniej za zainstalowanie stacji ładowania gmina nie płaciła – podaje „Dziennik Polski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.