PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektryczne Solarisy wyjechały na ulice Krakowa

  • KDS    10 sierpnia 2017 - 16:48
Elektryczne Solarisy wyjechały na ulice Krakowa
Bezemisyjne Solarisy będą kursować w Krakowie na liniach nr: 154, 304, 124 i 169 (fot. malopolska.pl)

Od środy (9.08) mieszkańcy Krakowa, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, mogą podróżować jednym z 20 nowych autobusów elektrycznych.
- Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce. Chciałbym przypomnieć, że jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło regularną linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. To w Krakowie powstała także pierwsza w Polsce stacja do ładowania autobusów przez pantograf. Teraz jako pierwsze miasto w Polsce prezentujemy autobus elektryczny przegubowy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Autobusy, które wyjechały po raz pierwszy w trasę, są niskopodłogowe, mają klimatyzację, automat biletowy (w którym za bilet będzie można zapłacić zarówno monetami, jak i kartą płatniczą), monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Pasażerowie będą mieli też możliwość podładować w nim telefon czy tablet. Już wiadomo, że bezemisyjne Solarisy będą kursować na liniach nr: 154, 304, 124 i 169.

 

Jak podkreślają urzędnicy, wśród 20 przekazanych oficjalnie krakowskiemu MPK autobusów elektrycznych, jeden jest szczególny. To pojazd z numerem 15000, który został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie koło Poznania.

Czytaj więcej: Szczecin kupi autobusy hybrydowe

Dodatkowo krakowskie MPK SA zainwestowało w rozbudowę infrastruktury ładującej. Na zajezdni Wola Duchacka wybudowano stację, która składa się z 28 stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in, natomiast na zajezdni w Nowej Hucie do ich ładowania powstała stacja transformatorowa. Kolejne 5 nowych stacji zostanie oddanych do użytku w 2018 roku.

– Wielokrotnie podkreślałem, że zamawiając autobusy chcemy poprawić komfort i bezpieczeństwo naszych pasażerów, mieszkańców Krakowa i turystów. Jednocześnie jednak chcemy mieć tabor przyjazny dla środowiska – dodaje Rafał Świerczyński, prezes MPK w Krakowie.

Inwestycję udało się zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. MPK SA w Krakowie otrzymało na ten cel ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wartość całego projektu wynosi bowiem ponad 167,4 mln zł. Umowa na dofinansowanie zakupu 107 autobusów i 12 automatów biletowych została podpisana w kwietniu 2016 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.