Elektryczne taksówki na ulicach Warszawy

• Na stołeczne ulice wyjedzie pierwsza partia 20 egzemplarzy modelu Nissan Leaf, należących do Electric Taxi. 

• Jest to nowy przewoźnik oparty w stu procentach na flocie pojazdów elektrycznych.
Elektryczne taksówki na ulicach Warszawy
Elektryczna taksówka marki Nissan. (fot. youtube.com/x-news)

Coraz więcej miast stara się o upowszechnienie bezemisyjnego transportu. Na razie to przede wszystkim autobusy, ale pojawiają się także taksówki, a wkrótce mają dołączyć także samochody dostawcze. Niedawno flotę elektrycznych samochodów zamówił Wrocław.

Naprzeciw tej nowej rzeczywistości wychodzą zarówno przedstawiciele rządów, jak i producenci samochodów. Pionierem rynku pojazdów elektrycznych jest Nissan i model Leaf.

Electric Taxi postawiło na model Leaf z akumulatorem o pojemności 30 kWh, zapewniający zasięg do 250 km na jednym ładowaniu. Przekazanie pierwszej partii 20 pojazdów odbyło się 1 marca w Centrum Badawczym PAN w Jabłonnie, a kluczyki do floty uroczyście przekazał Robert Prusiński, dyrektor polskiego oddziału Nissan Sales CEE, który zaznaczył, że mobilność elektryczna jest jednym z najważniejszych przyjaznych środowisku projektów, dzięki którym oszczędza się zasoby naturalne i chroni ekosystem.

W  2010 roku Nissan jako pierwszy wprowadził w pełni elektryczny samochód na masowy rynek. Leaf od momentu debiutu szybko zdobył uznanie na arenie międzynarodowej. Jury prestiżowego konkursu Car of The Year ogłosiło go samochodem roku w 2011 jako pierwszy elektryczny samochód w historii. To też najczęściej kupowany model elektryczny na świecie (sprzedano już ponad 250 000 egz.). Nissany Leaf przejechały łącznie ponad 3 miliardy kilometrów, co daje 2‑krotną odległość od Ziemi do Saturna. Tym samym użytkownicy Nissanów Leaf zapobiegli emisji ok. 500 000 ton CO2 do atmosfery. 

Czytaj więcej tutaj.

 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE