PARTNER PORTALU
  • BGK

Emisja CO2: Gdzie leśne gospodarstwa węglowe?

  • Zbigniew Wąsik    27 kwietnia 2016 - 07:45
Emisja CO2: Gdzie leśne gospodarstwa węglowe?
Lesy pochłaniają 27 tys. ton dwutlenku węgla (fot. pixabay.com)

• Jak się dowiedzieliśmy pierwsze leśne gospodarstwa węglowe, które mają pomagać w redukcji CO2, powstaną na terenach Leśnych Kompleksów Promocyjnych.
• Do Tuczna - w tej sprawie - na międzynarodowe warsztaty przyjechało 20 specjalistów od ochrony klimatu.
• Prof. Karaczun chwali projekt ministra Szyszki, Greenpeace zachowuje rezerwę.
Minister środowiska Jan Szyszko konsekwentnie realizuje koncepcję, według której dla osiągnięcia celów wyznaczonych w umowie klimatycznej, zawartej w grudniu 2015 roku w Paryżu, równie ważna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych jak i ich pochłanianie przez lasy. Zawarcie w umowie paryskiej zapisu dotyczącego równoważenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wzrost zalesiania nastąpiło głównie dzięki zabiegom delegacji polskiej.

Roli lasów w procesie ochrony klimatu poświęcone będą specjalne warsztaty, w których weźmie udział 20 specjalistów z 15 krajów, miedzy innymi ze Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Słowacji, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Celem warsztatów jest ustalenie możliwości pomiarów pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Warsztaty będą odbywać się na terenach doświadczalnych Lasów Państwowych i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Tucznie w woj. zachodniopomorskim i zakończą się w piątek podsumowująca je konferencja prasową w Trzciance.

Leśne gospodarstwa węglowe w kilkudziesięciu miejscach

Międzynarodowe warsztaty w Tucznie są ściśle związane z wdrażanym przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe projektem tzw. leśnych gospodarstw węglowych.

Jak nam wyjaśniła rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska: - Lasy Państwowe będą tworzyć w kilkudziesięciu miejscach w Polsce leśne gospodarstwa węglowe. Będą to obszary leśne w których prowadzona będzie specjalna gospodarka leśna zmierzająca do pochłaniania przez las większej ilości dwutlenku węgla.

Zasoby leśne są naturalnym zbiornikiem węgla w postaci organicznej. Im więcej węgla organicznego zmagazynowanego jest w ekosystemach leśnych, tym mniej jest go w postaci dwutlenku węgla w atmosferze. Szacuje się, że 200 metrów sześciennych lasu - w którym dosadzono nowe drzewa, np. buki -może pochłonąć o 10 proc. więcej dwutlenku węgla niż las w którym nie prowadzono dosadzeń.

Eksperci chwalą Szyszkę

Ekspert Koalicji Klimatycznej prof. Zbigniew Karaczun tak ocenił na antenie Polskiego Radia projekt Ministerstwa Środowiska:

- Każde działanie, które sprzyja redukcji, albo trwałemu wiązaniu węgla w biomasie, jest działaniem korzystnym. Z tego punktu widzenia wydaje się, że to, co proponuje Ministerstwo Środowiska, jest ciekawym pomysłem, wartym wzięcia pod uwagę jako jedna z metod wspierająca ochronę klimatu i działania w zakresie ochrony klimatu w Polsce.

Ostrożniej oceniła projekt MŚ Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska, choć także jej zdaniem jest to krok we właściwą stronę. Zastrzegła jednak, że wg Greenpeace, samo sadzenie drzew nie wystarczy. - Dla skutecznej ochrony klimatu potrzeba znacznie więcej. Przede wszystkim konieczna jest poprawa efektywności energetycznej naszej gospodarki - wskazuje

Najwięcej gospodarstw w podlaskim i zachodniopomorskim

Na pewno projekt leśnych gospodarstw węglowych wart jest uwagi. Już teraz lasy polskie pochłaniają ponad 27 tys. ton dwutlenku węgla. Autorzy projektu zakładają, że po uruchomieniu projektu, co nastąpić ma w 2017 roku, ilość ta znacząco się zwiększy.×
KOMENTARZE (2)

  • zbieraczszyszek, 2016-05-07 14:36:19

    Moim zdaniem, Profesor Szyszko wie co robi i żadna krytyka ze strony POkrętaczy i Petru-dolarków, na nic się nie zda. Oni już pokazali co "potrafią".
  • Zienianinstary, 2016-05-05 13:22:38

    To już było.Praojcowie zmniejszyli obecność CO2 w atmosferze poprzez uprawę szybkorosnących paproci. Został nam węgiel i ropa. Dziura w Bełchatowie czeka na ponowne zapełnienie. Wystarczy spojrzeć na ten temat z odpowiedniej perspektywy. Kasa już jest.