PARTNER PORTALU
  • BGK

Energetyczne inwestycje dla ochrony bocianów

  • PAP    28 lutego 2014 - 14:41
Energetyczne inwestycje dla ochrony bocianów

Prawie 20 km linii niskiego i średniego napięcia zaizolowano na terenie Ostoi Warmińskiej - obszaru stworzonego dla ochrony bocianów. Ma to ograniczyć liczbę śmiertelnych kolizji ptaków z napowietrzną siecią energetyczną - poinformowały służby ochrony środowiska.
Jak poinformowała PAP Justyna Kostrzewska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, aby chronić warmińskie bociany zaizolowano blisko 20 km linii energetycznych, a kolejne 11 km oznakowano czerwonymi kulami. Ma to ostrzegać ptaki o przeszkodzie na trasie przelotu. Przebudowano również 25 stacji transformatorowych. Urządzenia, które mogłyby porazić bociany, przeniesiono ze szczytu na boczne części stacji.

Kostrzewska przypomniała, że bociany należą do gatunków ptaków najbardziej zagrożonych śmiertelnymi kolizjami z siecią napowietrzną. Ptaki mogą również ginąć na skutek porażenia prądem, gdy siadają na słupach i niezabezpieczonych przewodach.

Energetyczne inwestycje są częścią projektu "Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska". Od 2011 roku realizuje go Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Na te działania przeznaczono 6,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnego Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu zamontowano również sto platform pod bocianie gniazda, co ma zapewnić ptakom nowe miejsca lęgowe. Wykopano oczka wodne dla płazów, żeby zwiększyć liczbę żerowisk bocianów. Zakupiono podnośniki koszowe dla sześciu jednostek OSP, aby strażacy mogli w razie potrzeby dostać się do bocianich gniazd. Wyremontowano dachy budynków, na których bociany gniazdowały od lat.

Projekt miał zakończyć się w ub. roku, ale został przedłużony do końca października 2014 r. Do tego czasu zaplanowano montaż kolejnych 58 platform na dachach i słupach oraz remont 10 dachów, na których są już bocianie gniazda.

Inwestycje są realizowane na terenie Ostoi Warmińskiej. Jest ona obszarem ustanowionym przez ministra środowiska w celu ochrony bociana białego i objętym programem Natura 2000. Zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km na północy woj. warmińsko-mazurskiego wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Tutejsza populacja bocianów ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.