PARTNER PORTALU
  • BGK

Energetyka odnawialna potrzebuje nowych zawodów

  • merkuriusz.com.pl    5 września 2012 - 13:05
Energetyka odnawialna potrzebuje nowych zawodów

Zaproponowaliśmy 30 szkołom w Wielkopolsce przygotowanie do uruchomienia kierunku - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - mówi prezes zarządu Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią, Józef Lewandowski.
Czym zajmuje się Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią?

Józef Lewandowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią: WAZE powstała z inicjatywy samorządu województwa wielkopolskiego, który przygotował i złożył wniosek do Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej w Brukseli na powołanie i działalność Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Umowa z urzędem marszałkowskim została podpisana w październiku 2009 roku.

Najważniejszym zadaniem WAZE jest koordynacja działań na wielkopolskim rynku energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Odbywa się to przede wszystkim poprzez udział agencji w programowaniu przyszłych działań oraz w utworzeniu strategii rozwoju energetyki odnawialnej i wzrostu efektywności energetycznej w Wielkopolsce do 2020 roku.

Czytaj też: Farmy wiatrowe można zaakceptować. Ale trzeba poznać ich plusy i minusy

Jesteśmy właśnie po podsumowaniu konsultacji społecznych i we wrześniu Sejmik Województwa Wielkopolskiego rozpatrzy uchwalenie tej strategii. Ważne jest, aby Wielkopolska, podobnie jak inne europejskie regiony, działała w sposób zorganizowany i planowy. Przed nami kolejna perspektywa finansowa, dotycząca lat 2014-2020, i działania w ramach priorytetu Energia, związanego z efektywnością energetyczną i z odnawialnymi źródłami energii.

Do sensownego wydania na te cele będzie przeznaczone w rozwiniętych regionach min. 20 proc. środków z Unii Europejskiej. Polska energetyka powinna opierać się na trzech filarach: na energetyce konwencjonalnej, z której obecnie pozyskujemy 90 proc. energii elektrycznej, na energetyce odnawialnej i na energetyce jądrowej, która jest dzisiaj ważna dla rządu.

Cieszymy się z dużego zainteresowania energetyką odnawialną i stałym podnoszeniem efektywności energetycznej, bo są to bardzo ważne, a jednocześnie niedoceniane dziedziny, które znajdują coraz większe umocowanie i wsparcie w działaniach rządu, marszałków województw, samorządu lokalnego, podejmujących w tej sprawie wiele inicjatyw, stanowisk i decyzji, między innymi dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionów.

Za państwem dwie konferencje podsumowujące konsultacje społeczne w sprawie strategii poświęconej efektywności energetycznej i odnawialnym źródłom energii w Wielkopolsce...

W trakcie konferencji zaprezentowano prace związane z przygotowaniem strategii oraz pokazano przykładowe działania dotyczące energetyki wiatrowej – bo przecież w Margoninie mamy wciąż jeszcze największą farmę wiatrową w Polsce. Sześćdziesiąt stumetrowych wiatraków jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne dla dziewięćdziesięciu tysięcy gospodarstw.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.