- Przemysł ropy naftowej i gazu ziemnego przynosi rządom w Europie setki miliardów euro przychodów budżetowych rocznie; dotowana energia odnawialna przynosi straty, zwłaszcza energia słoneczna - wynika z raportu zleconego przez organizację producentów gazu i ropy.
Według raportu, zużycie jednej baryłki ropy generuje 124 dolary (około 90 euro) przychodu dla rządów. Dla porównania zużycie równoważnej ilości energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w niektórych przypadkach może kosztować podatników ponad 700 dolarów (ponad 500 euro).
Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ropy i Gazu Ziemnego (OGP) opublikowało w środę wyniki badania na temat opodatkowania energii i systemów dotacji w Europie. Badanie na zlecenie OGP przeprowadziła międzynarodowa firma zajmująca się doradztwem gospodarczym NERA Economic Consulting. Porównano dane dotyczące przemysłu związanego z produkcją i wykorzystaniem ropy naftowej, gazu ziemnego, a także węgla oraz energii z wiatru i słońca.
Czytaj też: Wezmą na warsztat sposoby stosowania OZE
Jak wynika z badania, ropa naftowa i gaz ziemny przynoszą europejskim rządom każdego roku setki miliardów euro przychodów, a przemysł z nimi związany, mimo że właściwie pozbawiony subsydiów państwowych, w zasadniczy sposób wzmacnia finanse publiczne w państwach Unii Europejskiej i Norwegii.
W 2011 r. (ostatni rok, dla którego dostępne były pełne dane) przemysł ropy naftowej i gazu ziemnego wygenerował przychody dla budżetów państw UE i Norwegii w wysokości 433 miliardów euro, otrzymując jednocześnie jedynie 0,6 miliarda euro dotacji, co oznacza zysk netto dla narodowych budżetów na poziomie ponad 432 miliardów euro.
Czytaj też: 100 mln zł na samorządowe instalacje OZE
Największym źródłem dochodów, według autorów raportu, jest przemysł związany z ropą naftową. W 2011 r. dał on europejskim rządom ponad 330 miliardów euro przychodów budżetowych. Z kolei przychody generowane przez przemysł gazowy to blisko 100 miliardów euro. Przemysł związany z węglem przyniósł rządom w Europie 36 miliardów euro, ale jednocześnie dostał 4 miliardy dotacji.
Z kolei energia odnawialna, jak wynika z badania, przyniosła w 2011 r. budżetom europejskich państw straty. I tak z tytułu energii wiatrowej do budżetów państw UE i Norwegii wpłynęło łącznie 8 miliardów euro, ale przemysł związany z wiatrakami dostał jednocześnie 9 miliardów dotacji. Jeszcze bardziej kosztowna była energia słoneczna. Do budżetów państw Europy wpłynęło z jej tytułu 2 miliardy euro, ale jednocześnie europejskie państwa wsparły łącznie przemysł związany z wytwarzaniem tego rodzaju energii kwotą 17 miliardów euro.
Najwięcej dochodów do budżetów narodowych wpływa z podatków od pojazdów zasilanych energią z paliw kopalnych (84 proc. wszystkich dochodów związanych z podatkami od energii). Znacznym źródłem dochodu jest też podatek VAT płacony od pojazdów zasilanych energią z paliw kopalnych, a także energii cieplnej i elektryczności wytwarzanych z użyciem tych paliw.
"Daleki od bycia subsydiowanym przez państwo, przemysł ropy i gazu jest jednym z największych źródeł dochodów dla narodowych budżetów, jeśli chodzi o cały sektor energetyczny" - podkreślił dyrektor ds. UE w OGP Roland Festor.
Jak zaznaczył, OGP zleciła przygotowanie raportu, by pokazać, jak rzeczywiście wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rządowe programy subsydiowania przemysłu energetycznego w UE.
Alka, 2014-06-24 00:41:42
Do mika: Rozumiem Twoją argumentację. Z naszych podatków dofinansowywane są różne działania, np obiekty sportowe, które nigdy się nie zwrócą, czy też transport publiczny. OZE jest jednym z nich; dopłacamy, bo chcemy jako społeczeństwo pozostawić następnym pokoleniom coś więcej niż spaloną ziemię. Ch... rozwiń
mika, 2014-06-23 14:47:04
Do Alka: Twoje stwierdzenie, iż "Nie ma znaczenia kto zarabia na produkcji energii; nie muszą to być budżety narodowe." miałoby rację bytu, gdyby OZE przynosiło rzeczywisty zysk. W sytuacji w której instalacje fotowoltaiczne NIGDY się nie zwracają (bez dopłat, w naszym klimacie) to znaczy... rozwiń
ATEM, 2014-06-22 20:44:58
-- mamy słabą wiedzę ,, ostatnie badania zasobów ropy starczy na ok 30 lat , kończą się zasoby naturalne i nauka musi poszukać z odwracalnych ,,, brakuje 80 % energii ,, nadzieją jest wodór ,, transport ,powrót do pociągów , i dalej miast polecili opracować i rozwiązałem , no cóż 100 zadań ... rozwiń