PARTNER PORTALU
  • BGK

Energooszczędne laboratoria w Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach

  • AT    9 lipca 2012 - 13:51
Energooszczędne laboratoria w Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach

Stworzenie pełnej infrastruktury niezbędnej przedsiębiorstwom i zespołom naukowym do prowadzenia działalności badawczej, ukierunkowanej na wdrożenia technologii energooszczędnych w budownictwie. Taki cel, w dziedzinie działań energooszczędnych, stawia sobie Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach.
Biurowiec pasywny, oparty na najnowocześniejszych ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach, którego budowa zaczęła się w sierpniu ubiegłego roku, pomieści m.in. dwa laboratoria: efektywnego użytkowania energii oraz integracji i zarządzania rozproszonymi źródłami energii.

Stworzenie pierwszych w kraju laboratoriów dla technologii oszczędzających energię i wspierających rozwój jej odnawialnych źródeł będzie kluczowym elementem programu studiów podyplomowych - audytor efektywności energetycznej - które Euro-Centrum będzie realizować wspólnie z  Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Śląską w Gliwicach.

Utworzenie laboratorium zarządzania rozproszonymi źródłami energii ma z kolei na celu prowadzenie działalności doradczo-projektowej w zakresie diagnostyki i monitoringu pracy sieci, zwiększenia efektywności energetycznej budynków, czy opracowywania i wdrażania specjalistycznego oprogramowania dla potrzeb energetyki.

<!-- pagebreak //-->

W biurowcu znajdzie się także ośrodek przetwarzania i archiwizacji danych, jak również powierzchnia użytkowa dostosowana do potrzeb firm technologicznych.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum zakończył także rewitalizację drugiego budynku, mniejszego, o powierzchni przeszło 700 m2, gdzie powstaje specjalistyczne laboratorium do testowania kolektorów i systemów słonecznych - tzw. sztuczne słońce.

To centrum będzie służyło m.in. producentom kolektorów słonecznych do sprawdzania jakości i efektywności ich urządzeń, swoją siedzibę znajdzie tam także Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych Wsparcie doradcze i technologiczne znajdą tutaj instalatorzy pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów wentylacji i kotłów na paliwa stałe.

Już od września ruszają cykle szkoleń, które, obok działalności badawczo-naukowej i doradczej, stanowić będą główną oś działalności proekologicznej Parku Naukowo-Technologicznego. Szkolenia skierowane są do specjalistów pracujących w branży poszanowania energii i OZE, na początek do instalatorów urządzeń grzewczych c.o. na paliwa stałe.

- Swoje doświadczenia z wdrażania i wykorzystania technologii energooszczędnych przekładamy również na działalność edukacyjną. Park organizuje wizyty studyjne dla studentów i pracowników naukowych oraz lekcje ekologiczne dla dzieci, podczas których na własnym przykładzie pokazujemy korzyści i potrzeby efektywnego korzystania z energii. – mówi Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.