PARTNER PORTALU
  • BGK

Europa pomoże Puszczy Białowieskiej

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    5 sierpnia 2010 - 05:44
Europa pomoże Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska dowie się, jak Polska traktuje Puszczę Białowieską – zapowiedziały największe polskie organizacje zajmujące się ochroną środowiska.
WWF Polska, Greenpeace, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot mają kolejne dowody, że gospodarka leśna prowadzona w Puszczy Białowieskiej, ostatnim nizinnym lesie naturalnym strefy umiarkowanej, prowadzi do jej degradacji – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Obrońcy środowiska uważają, że w Puszczy Białowieskiej coraz gorzej ma się dzięcioł białogrzbiety. To gatunek chroniony europejskim prawem i państwa członkowskie zobowiązane są troszczyć się o niego. Szczególnie dotyczy to obszarów Natura 2000, a Puszcza Białowieska jest jednym z nich.

Wycinane drzewostany są miejscem rozrodu wielu gatunków, m.in. dzięcioła trójpalczastego, sóweczka oraz owadów. Niektóre zachowały się już tylko w puszczy. Niszczenie ich siedlisk stanowi rażące naruszenie dyrektywy siedliskowej.

Nie jest zakazana wycinka w okresie lęgowym, a przygotowywane przez resort środowiska plany powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego są zdaniem ekologów nie do przyjęcia. Chodzi o powiększenie parku o blisko 10-12 tys. ha. To zaledwie jedna piąta polskiej części puszczy, głównie istniejące rezerwaty, gdzie przyroda jest już chroniona. W niczym nie poprawi to ochrony tego wspaniałego lasu – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.