PARTNER PORTALU
 • BGK

Fałszywe dane o elektrośmieciach

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    11 marca 2013 - 06:55
Fałszywe dane o elektrośmieciach

Utylizacja starego sprzętu RTV i AGD jest fikcją, wymaga szybkiej nowelizacji przepisów.
Były minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski z Politechniki Warszawskiej zwraca uwagę, że punkty zbiórki odpadów elektrycznych nie są skutecznie kontrolowane. Ich właściciele fałszują dane dotyczące liczby odbieranego sprzętu - pisze „Dziennik Polski".

- W dokumencie widnieje 1000 lodówek, a na placu leży dwadzieścia - wszystko, co zebrał przedsiębiorca jako „przykrywkę" dla swojego procederu. Waga odzyskanej w procesie demontażu stali się zgadza, bo zamiast metalu odzyskanego ze sprzętu, do huty wędruje zwykły złom, np. ciężkie kolejowe szyny - tłumaczy prof. Kraszewski.

Fałszowanie dokumentacji staje się powszechną praktyką. Nikt się temu nie sprzeciwia, ponieważ każdy ma w tym interes. Firmy utylizacyjne zarabiają na sprzedaży fałszywych kwitów, a przedsiębiorcy mają tani dowód na to, że ich działalność jest przyjazna środowisku, które wychodzi na tym biznesie na minus.

Poszkodowani są również przedsiębiorcy, którzy usiłują prowadzić uczciwe zakłady przetwarzania zużytego sprzętu AGD i RTV. Wobec oszukańczej konkurencji zmuszeni są likwidować interesy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • 777, 2013-03-11 16:59:52

  rządzi mafia urzedniczo - samorzadowa....a to gorsze, bo prawdziwa mafia ma jakiś kodek etyczny - mafia urzedniczo-samorządowa wyznaje tylko jedną zasadę TKM (teraz kur...My)
 • Mane tekel fares, 2013-03-11 16:35:43

  Mijają trzy lata od czasu gdy na posiedzeniu rady ministrów prof. Andrzej Kraszewski wypalił: "w polskich odpadach rządzi mafia"... Ale nie dostał za to czapy - jedynie trafił na dywanik premiera za nieostrożne demaskowanie tego co dzieje się w tej branży...
 • 777, 2013-03-11 16:22:22

  nastepne bzdury, tak jak miliony to odpadów w lasach, ...itp