PARTNER PORTALU
 • BGK

Farmy wiatrowe na Podkarpaciu staną 2 km od zabudowań?

 • pt    5 lutego 2014 - 10:58
Farmy wiatrowe na Podkarpaciu staną 2 km od zabudowań?

Zarząd województwa podkarpackiego zdecydował, że farmy wiatrowe nie mogą powstawać w odległości mniejszej niż 2 km od zabudowań mieszkalnych.
Na posiedzeniu zarządu został przyjęty Wojewódzki Program Rozwoju Energetyki Odnawialnej.

-  Ten program to ważna dla regionu strategia, która umożliwi rozwój energii odnawialnej, a także stworzy nowe miejsca pracy dla mieszkańców Podkarpacia – mówił wicemarszałek podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Czytaj też: Czy rzeczywiście farmy wiatrowe są stawiane wbrew samorządom i mieszkańcom?

Jak informuje urząd wojewódzki dokument ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju województwa w zakresie energetyki odnawialnej oraz ma ułatwienie potencjalnym inwestorom realizację działań z zakresu energetyki odnawialnej wskazując m.in. obszary o korzystnych warunkach dla poszczególnych typów inwestycji, podając także ograniczenia, jakie są związane z danymi lokalizacjami.

Program przedstawia możliwości rozwoju energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i z biomasy w poszczególnych powiatach.

Zarząd przyjął wariant przewidujący lokalizację farm wiatrowych w odległości nie mniejszej niż 2 km od zabudowań mieszkalnych.

-  To odpowiednia odległość, aby ustrzec się od szkodliwego działania turbin wiatrowych - argumentował wicemarszałek Kuźniar. - Taka lokalizacja nie wpływa też na krajobraz i nie obniża wartości działek  – dodał.

Uchwała trafi teraz pod obrady sejmiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • zagroźony, 2014-02-21 22:45:03

  Nareszcie ktoś mądry.
 • diament, 2014-02-07 08:54:24

  Oby inne województwa poszły śladem tych działań i ustaliły odległość minimalna na 2 km a turbin wiekszych od 2 MW na 1km/MW a więc np. turbina 3 MW to 3 km a 4,5 MW to 4,5 km. Sprawa jest tak prosta, ze zostaje tylko obawa o odcięcie od żłobu całej falangi deweloperów i polityków a to już nie jest r...egulacja odległości ale rodzaju przegrody np stalowa krata...  rozwiń
 • Anonim, 2014-02-06 22:46:13

  2 KM to za mało ! W wietrzny dzień szum jaki generują łopaty jest nie do zniesienia. Niestety przekonałem się o tym na własnej skórze.