PARTNER PORTALU
 • BGK

Farmy wiatrowej na razie nie będzie

 • Przegląd Prasy/Gazeta Wrocławska    13 sierpnia 2010 - 12:41

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przez uchylenie decyzji burmistrza o warunkach środowiskowych, zablokowało budowę wiatraków w gminie Jaworzyna Śląska - pisze "Gazeta Wrocławska".
Jak przypomina dziennik, w gminie miało stanąć 27 wiatraków. Mieszkańcy, którzy obawiali się przede wszystkim hałasu, jaki urządzenia mogłyby wywoływać zebrali 800 podpisów pod protestem i zażądali od władz miasta wydania negatywnej decyzji środowiskowej.

Gdy burmistrz wbrew ich woli udzielił decyzji, mieszkańcy zaskarżyli ją i Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało im rację, wskazując m.in., że podczas jej wydawania nie zostały uwzględnione protesty mieszkańców i oparto się tylko na ekspertyzach inwestora.

Jednak inwestor, niemiecka firma Sparinvest AG może wystąpić do burmistrza o ponowną decyzję. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • a, 2010-12-07 09:44:42

  no tak.
 • nisamorządowiec, 2010-12-06 23:50:58

  Cóż, nawiedzonych nie brakuje. Średnio wiatrak posiada poziom mocy akustycznej ok. 105÷108 dB. Daje to odległość dla dopuszczalnego poziomu hałasu w nocy ok. 500m. Dopuszczalny poziom hałasu wynika z zagospodarowania terenu oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla farmy wiatrakow...ej z gruba licząc (liczenie z grubym nadmiarem ponieważ wiatraki stawia się w odległości co najmniej średnicy śmigieł co dla pięciu wiatraków w rzędzie powoduje że ostatni praktycznie nie wywiera wpływu akustycznego, jego oddziaływanie jest o 7 dB niższe niż skrajnego do obszaru chronionego,poziom mocy akustycznej zwiększa się o 10logN(liczba wiatraków), co powoduje konieczny wzrost odległości. Spełnienie tych warunków na etapie projektowym myślę że jest możliwe. Ludzie mogą wszystko zablokować, ale nie zmuszą rzeki żeby samowolnie płynęła pod górę. Należy mieć nadzieję że jakiś lokalny guru tchnie nowego ducha i zmieni opcję strachu w sukces!  rozwiń
 • Władek, 2010-08-13 13:50:09

  Idioci! Trzeba być głupim żeby nie chcieć czystej energii z wiatru. A do tego nie małe podatki dla gminy. Tępe morony!