PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortum zasadziło 1500 drzew pod Częstochową

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    18 października 2010 - 10:57

Koncern Fortum zasadził 1500 drzew w nadleśnictwie Koszęcin w ramach programu offsetowego związanego z uruchomieniem nowej elektrociepłowni w Częstochowie.
W ten sposób zrealizowany został plan neutralizacji dwutlenku węgla wyemitowanego podczas otwarcia zakładu.

Uruchomiona w połowie września br. Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie to najnowocześniejszy i zarazem jeden z najbardziej ekologicznych zakładów energetycznych w Polsce. Stanowi też modelowy przykład wprowadzania w życie rozwiązań pozwalających koncernowi utrzymać emisję gazów cieplarnianych na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. W nowym zakładzie aż 25 proc. paliwa stanowi biomasa, której zastosowanie przyczynia się już do znacznego ograniczenia emisji CO2.

Fortum postanowił zadbać, by również otwarcie elektrociepłowni w Częstochowie miało charakter przyjazny środowisku – głównie poprzez zneutralizowanie dwutlenku węgla wyemitowanego podczas uroczystości. W tym celu Fortum podjęło współpracę z Fundacją Aeris Futuro, która wspiera działania biznesowe na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Dzięki przeprowadzonym przez Aeris Futuro pomiarom, wyliczono, że do neutralizacji dwutlenku węgla wyemitowanego podczas przygotowań oraz samego otwarcia elektrociepłowni konieczne jest zasadzenie 1500 sadzonek drzew.

15 października na terenie nadleśnictwa Koszęcin koło Częstochowy przedstawiciele Fortum wraz z 30 uczniami Szkoły Podstawowej nr 26 z Częstochowy, która aktywnie wspiera proekologiczne inicjatywy Fortum, rozpoczęli sadzenie 450 modrzewi oraz 1050 sosen.

– Akcja ta wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, której elementem są działania na rzecz ochrony środowiska oraz aktywna edukacja ekologiczna – mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Podobną inicjatywą, w której udział wzięło Fortum, był również konkurs „Drzewko za odpady”. W jego ramach uczniowie szkół podstawowych z terenu Częstochowy wykonywali prace plastyczne przestawiające drzewo. Do ich stworzenia używali jednak wyłącznie odpadów.

Fortum współorganizowało i sponsorowało nagrody dla laureatów. Uroczystość ich wręczenia miała miejsce 13 października w Szkole Podstawowej nr 38, której to uczniowie zajęli I miejsce w konkursie. Zwieńczeniem uroczystości było zasadzenie symbolicznego drzewa przed budynkiem szkoły, któremu przewodniczył wiceprezydent Częstochowy Ryszard Majer.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.