PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk dba o ptaki, liczy, że się odwdzięczą

  • pap    7 grudnia 2014 - 12:20
Gdańsk dba o ptaki, liczy, że się odwdzięczą
www.miastoptaki.pl

800 budek lęgowych dla ptaków zostanie rozdanych w Gdańsku w ramach projektu ekologicznego "Pomóżmy gniazdować ptakom". Celem akcji jest zwiększenie populacji ptaków w mieście. W budkach będą mogły zamieszkać szpaki, wróble, jerzyki, kowaliki, mazurki i sikorki.
To nie pierwsza akcja w Gdańsku mająca pomóc ptakom w mieście. W latach 2010-2013 przekazano gdańszczanom oraz organizacjom pozarządowym do zainstalowania na drzewach 240 karmników oraz 700 budek lęgowych dla jerzyków i nietoperzy.

Przez kilka lat prowadzona była też akcja edukacyjna "Dokarmiajmy ptaki w okresie zimy".

Tadeusz Gzowski z Wydziału Środowiska z urzędu miasta w Gdańsku powiedział PAP, że budki lęgowe zostały przygotowane w pięciu wzorach; będą mogły w nich gniazdować m.in. szpaki, wróble, jerzyki, kowaliki, muchołówki żałobne, mazurki i sikorki.

Czytaj: Mieczysław Struk ponownie marszałkiem pomorskim

Jak dodał, celem akcji jest zwiększenie populacji ptaków w Gdańsku. "Liczymy, że te ptaki zjedzą komary, robactwo, muchy" - tłumaczy.

Według Gzowskiego budki mogą być powieszone w każdej chwili, ale najlepszym okresem będzie wiosna. "Teraz spokojnie można sobie budkę skręcić, bo one są do samodzielnego montażu i potem wczesną wiosną zawiesić" - dodał. Budki są o różnym stopniu skomplikowania składania.

"Mieszkańcy będą mogli zmontować i zawiesić budki zgodnie z załączoną do nich instrukcją w wybranym przez siebie miejscu w Gdańsku" - informuje Gzowski, który spodziewa się dużego zainteresowania akcją.

Budki będą rozdawane mieszkańcom od poniedziałku, przez cały tydzień na parterze budynku przy ul. Kartuskiej 5. Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł otrzymać jedną budkę lęgową. Codziennie będzie rozdawanych 130 budek.

Gzowski przypomniał też, że przez kilka lat w Gdańsku prowadzona była akcja edukacyjna "Dokarmiajmy ptaki w okresie zimy".

Dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu, Maciej Lorek podkreśla, że intencją projektu było "przypomnienie i uwrażliwienie mieszkańców na fakt, że zimą zwierzęta potrzebują naszego wsparcia, że warto je wspierać oraz że należy to robić rozsądnie".

Uważa, że dzięki akcji znacznie wzrosło zainteresowanie dokarmianiem ptaków w okresie zimowym.

W październiku w Gdańsku stanęły dwie wieże lęgowe dla jerzyków. Na każdej prawie dziewięciometrowej konstrukcji znajduje się 18 miejsc lęgowych dla ptaków. Celem wież jest też zwiększenie populacji jerzyków w Gdańsku.

Według ornitologów, w miastach jest coraz mniej tych ptaków. Jerzyki mają też przyczynić się do zmniejszenia populacji komarów i meszek.

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom też dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. W tym roku przekazanych ma być 75 domków. W minionych siedmiu latach rozdano ponad 850 domków dla kotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2014-12-16 16:37:54

    POJĘLI! Nareszcie ktoś w tej Polsce zrozumiał, że człowiek miasta ptaszka potrzebuje. Bloki ocieplają i otwory górne zatykają, bo miastowym odchody przeszkadzają, a niektórzy zrozumieli i budki instalują bo o tym wiedzą, że ptaki robaki jedzą i gdyby nie te ptaki zjedli by nas ...robaki!! Jeden wie o co tu chodzi, a drugi modzi i to jest smutne, że człek sobie szkodzi!!  rozwiń