PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Gdynia – instalacja 19 czujników monitorujących powietrze

  • PAP/JS    12 marca 2018 - 23:09
Gdańsk, Gdynia – instalacja 19 czujników monitorujących powietrze
Monika Wszeborowska z LPP - siedziba gdańskiego producenta odzieży mieści się na Dolnym Mieście (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Jeszcze w marcu na terenie Gdańska i Gdyni zainstalowanych ma być 19 czujników stale monitorujących poziom najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza. Ich lokalizacje mogą zaproponować mieszkańcy.
  • Sponsorem 15 czujników marki Airly oraz abonamentu na nie na dwa lata jest firma odzieżowa LPP.
  • LPP liczy na to, że realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości życia lokalnego społeczeństwa.
  • Celem monitoringu jest przede wszystkim "diagnoza problemu" i w zależności od jego wyników będą podejmowane dalsze działania.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) poinformowali, że w ramach projektu "Trójmiasto oddycha" jeszcze w marcu w Gdańsku i w Gdyni zainstalowanych zostanie 19 czujników mierzących stężenie najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza, czyli pyłu PM2,5 oraz PM10. Obecnie w Gdańsku jakość powietrza monitoruje 15 stacji, w tym pięć akredytowanych i 10 nieakredytowanych, a w Gdyni - tylko trzy.

Sponsorem 15 czujników marki Airly oraz abonamentu na nie na dwa lata jest firma odzieżowa LPP. Naukowym partnerem projektu oraz sponsorem czterech czujników jest Wyższa Szkoła Bankowa (WSB) w Gdańsku. Za realizację projektu na terenie Gdyni odpowiada stowarzyszenie Miasto Wspólne. Inicjatorem projektu jest FRAG.

Prezes FRAG, Karol Spieglanin zwrócił uwagę podczas konferencji, że zgodnie z danymi magistratów w Gdańsku i w Gdyni, w tych miastach wciąż używanych jest ponad 30 tys. pieców, z których większość nie spełnia żadnych norm i można w nich palić "wszystkim". "W Trójmieście jest ponad trzykrotnie więcej pieców niż w Krakowie, co nie może pozostawać bez wpływu na powietrze, którym oddychamy" - argumentował.

Wiceprezes FRAG, Jarosław Paczos zaznaczył, że "badania na terenie aglomeracji prowadzone amatorskimi metodami wykazują w niektórych dzielnicach powtarzające się przekroczenia norm nawet o kilkaset procent". "Problem najlepiej znają mieszkańcy, dlatego to oni wskażą lokalizacje czujników" - mówił. Propozycje przyjmowane są do 19 marca na stronie pod adresem frag.org.pl w zakładce "trójmiasto oddycha".

"Piętnastu wybranym mieszkańcom, instytucjom czy organizacjom po prostu te czujniki damy (…) i w przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż pierwszych urządzeń" - tłumaczył Spieglanin. "Jedynym wymaganiem jest możliwość podłączenia czujnika do prądu" - dodał. Ponadto cztery urządzenia skonstruowane na WSB w Gdańsku zostaną umieszczone na Dolnym Mieście.

Profesor Cezary Orłowski, informatyk z WSB podkreślił, że liczba urządzeń badających jakość powietrza na świecie "znacząco rośnie". Ocenił, że jest to "niesłychanie cenna inicjatywa, wpisująca się w podobne inicjatywy realizowane np. w Amsterdamie, Rotterdamie i wielu miejscach na świecie, gdzie organizacje pożytku publicznego, biznes i uczelnie wspierają działania na rzecz budowy takich rozwiązań".

Monika Wszeborowska z LPP wyjaśniła, że zaangażowanie firmy w projekt wynika m.in. z tego, że centrala firmy znajduje się na Dolnym Mieście. "Jest to jedna z tych dzielnic, w której liczba starych pieców jest znaczna i czasem nam to doskwiera" - tłumaczy. Przyznała, że LPP liczy na to, że realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości życia lokalnego społeczeństwa.

Katarzyna Data-Złoch z organizacji społecznej Miasto Wspólne w Gdyni zaznaczyła, że obecnie jakość powietrza w mieście badają trzy stacje pomiarowe. "Jak na 250 tys. miasto liczba raczej bardzo skromna" - dodała.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.