PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk napełnia kaczkomaty, by ptaki nie musiały jeść chleba

  • Portal Samorządowy (JP)    15 stycznia 2018 - 16:31
Gdańsk napełnia kaczkomaty, by ptaki nie musiały jeść chleba
Jeśli dokarmiamy ptaki, róbmy to odpowiedzialnie i systematycznie – przypomina Ewelina Latoszewska z Zarządu Dróg i Zieleni. (Fot.: ZDiZ w Gdańsku)

Gdańsk przygotował dla wodnego ptactwa 150 kg pożywienia znacznie zdrowszego od szkodliwego chleba.
Kaczkomaty to usytuowane przy zbiornikach retencyjnych drewniane domki-zasobniki, w których w sezonie zimowym umieszcza się torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Są to 50-gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi można nakarmić ptaki podczas spacerów. Obecnie 23 zasobniki znajdują się w 21 lokalizacjach w Gdańsku.

– W tym sezonie zimowym w kaczkomatach mamy przygotowanych do umieszczenia blisko 3 000 paczek z karmą, w sumie około 150 kg. Stanowi ona zdrową alternatywę dla popularnego, ale szkodliwego dla tych zwierząt chleba. Karma uzupełniana jest przez nas na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości wokół zbiorników wodnych – napisano w komunikacie.

– Należy pamiętać, że okres dokarmiania ptactwa wodno-lądowego rozpoczyna się,
wtedy, gdy niemożliwe jest naturalne zdobywanie pokarmu – przypomina Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. – Chodzi o sytuacje, gdy zbiorniki wodne pokryte są taflą lodu lub przez dłuższy czas utrzymuje się pokrywa śnieżna. Jeśli dokarmiamy ptaki, róbmy to odpowiedzialnie i systematycznie. Dokarmiane latem i jesienią mogą stracić instynkt migracji, ponieważ nie czują potrzeby szukania pokarmu, a to stwarza ryzyko wyziębienia, a nawet śmierci głodowej.

Projekt zainicjowany w styczniu 2017 r. przynosi już wymierne efekty. Mieszkańcy zaczęli zwracać uwagę na to, czym dokarmiają ptactwo wodne podczas spaceru oraz zgłaszają propozycje kolejnych lokalizacji. Pojemniki z tablicą informacyjną przez cały rok są źródłem informacji dla osób, które chcą mądrze pomóc ptactwu przetrwać sezon zimowy.

Kaczkomaty to jeden z wielu projektów proekologicznych Gdańska. Inne to: coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych budek lęgowych dla ptaków (obecnie jest ich około 670), udostępnianie terenów zieleni dla owadzich hoteli, tworzenie miejsc przyjaznych dla pszczół, trzmieli i motyli, domki dla jeży, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.