PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii

  • AT    18 grudnia 2014 - 10:10
Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii

fot.pixabay.com

Kilkanaście lamp zasilanych energią  powstałą w panelach fotowoltaicznych świeci nocą przy dwóch zbiornikach retencyjnych położonych w Gdańsku przy Potoku Oliwskim, a także przy dwóch ścieżkach spacerowych łączących Orunię Górną z Dolną oraz górny taras Starego Chełmu z ulicą Stoczniowców.
Wykonanie tych przejść, wyposażenie ich w barierki i oświetlenie oparte o energooszczędne lampy typu LED  zasilane  energią  elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne, zwiększyło znacznie bezpieczeństwo pieszych. Mimo dużej różnicy wysokości pomiędzy początkiem i końcem ścieżek, ich wykonanie pozwala obecnie na swobodny spacer nawet z wózkiem dziecięcym, co stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców przemieszczających się pomiędzy osiedlami.

Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości  80 230zł na montaż autonomicznych lamp z modułem fotowoltaicznym Gdańsk uzyskał w ramach konkursu Słoneczne Pomorze.

Czytaj też: Dlaczego warto inwestować w nowoczesne oświetlenie?

Zainstalowano łącznie 13 lamp, w tym:

-  przy ścieżce spacerowej pomiędzy ulicami Platynowa i Diamentowa 6 lamp, a przy ścieżce pomiędzy Reformacką  i Stoczniowców 3 lampy

-  dla oświetlenia placu zabaw i siłowni przy zbiorniku retencyjnym położonym w rejonie skrzyżowania ulic Pomorskiej i Sulisława 2 lampy oraz dla oświetlenia terenu rekreacyjnego przy zbiorniku przy   Kuźni Wodnej w Oliwie  2 lampy

Wykorzystywana do nowego świetlenia energia słoneczna jest energią odnawialną i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bowiem nie wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Istotną zaletą zastosowanego ekologicznego oświetlenia jest możliwość rezygnacji z kosztownej i czasochłonnej budowy podziemnej sieci elektroenergetycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.