PARTNER PORTALU
  • BGK

Geotermia i biomasa sposobem na czyste powietrze?

  • PAP/JL    6 kwietnia 2016 - 08:37
Geotermia i biomasa sposobem na czyste powietrze?

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że biomasa powinna być podstawowym odnawialnym źródłem energii na wsiach. Fot. Pixabay.com

Podstawowym odnawialnym źródłem energii w dużych aglomeracjach w Polsce powinna być geotermia, a na terenach wiejskich – biomasa – uważa minister środowiska Jan Szyszko.
– Jakość powietrza jest priorytetem resortu środowiska. W tej chwili niezwykle ważną sprawą są pyły zawieszone. W tym zakresie są zdecydowanie przekroczone normy w dużych aglomeracjach. Trzeba będzie w nich zastosować nowe technologie spalania. Z drugiej strony należy zwrócić bardzo dużą uwagę na odnawialne źródła energii, a takim podstawowym odnawialnym źródłem energii dla dużych aglomeracji powinna być geotermia – uważa Jan Szyszko.

Czytaj też: Infrastruktura telekomunikacyjna i wiatraki 

Zdaniem ministra Polska ma dosyć duże doświadczenia w tej kwestii.

– Jest geotermia podhalańska, która w tej chwili pracuje już na pełnych obrotach i rzeczywiście przyczynia się do tego, żeby tych pyłów nie było. Chcę przypomnieć, że zasoby geotermalne w Polsce są przebogate. Przewyższają kilkadziesiąt razy nasze potrzeby cieplne – przekonuje Jan Szyszko.

Pytany, czy geotermia będzie w jakiś szczególny sposób wspierana np. w ramach programów NFOŚiGW, minister zaznaczył, że była wspierana w ramach funduszu w latach 2005-2007, gdy PiS był poprzednio u władzy.

– Gdyby geotermia została uruchomiona w odpowiednim czasie, to od ośmiu lat nie byłoby emisji pyłów w takiej aglomeracji jak Toruń – mówi Jan Szyszko.

Według niego szczególnie w terenach wiejskich, podstawowym źródłem energii powinna być biomasa, a tereny niezurbanizowane mają szansę być samowystarczalne energetycznie.

– Tu wyprzedzamy nawet Unię Europejską, a mianowicie chcemy, żeby Polska była liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, co w tej chwili jest niezwykle ważne – sądzi Jan Szyszko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-06 14:53:23

    Jak problemy smrodu z biomasy rozwiązują państwa bardziej doświadczone w zagospodarowywaniu odpadów?
  • Quick Electro, 2016-04-06 09:48:59

    Biomasa czasem smierdoli, tymczasem nawet bardzo.