PARTNER PORTALU
  • BGK

Geotermia, nabór wniosków: NFOŚiGW liczy na samorządy

  • wnp.pl/Polskie Radio    8 sierpnia 2016 - 10:32
Geotermia, nabór wniosków: NFOŚiGW liczy na samorządy
(Fot. Shutterstock)

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej​ będzie wspierał inwestycje w źródła geotermalne.
• Nabór wniosków potrwa od 8 sierpnia do 16 grudnia.
• Po wsparcie będą mogły sięgnąć m.in. samorządy.
Jak mówi wiceprezes funduszu, Artur Michalski, do tej pory ten obszar był zaniedbany, a jest najczystszym źródłem odnawialnym w Polsce. Wsparcie geotermii wpisuje się też w priorytety nowej ustawy o OZE.

- Dotychczas interwencja funduszy szła w kierunku źródeł niestabilnych i kontrowersyjnych jak wiatraki. Bardzo poważne pieniądze na to poszły, za to można było zrobić wiele bardziej pożądanych rzeczy. Geotermia jest najlepszym źródłem odnawialnym z punktu widzenia ekologii i spełniania naszych celów. Jest również źródłem stabilnym i przewidywalnym. W przypadku wiatraków nie wiadomo było jak zawieje, sieć energetyczna musiała temu sprostać - wyjaśnia ekspert.

Czytaj też: NFOŚiGW wyszkoli 500 doradców energetycznych, wesprze nawet źródła geotermalne

Jak dodaje po wsparcie będą mogły sięgnąć m.in. samorządy.

- Najbardziej liczymy na samorządy, mają one największy potencjał i możliwości generowania takich projektów. To wpisuje się w pomysł gminy wystarczalnej energetycznie. Hybrydy stworzone na podstawie równych odnawialnych źródeł energii mogłyby dostarczać w takiej gminie ciepło i zapewniać energie elektryczną. Cel to jak najwięcej rozproszonych źródeł w naszym kraju - dodaje.

Wiceprezes mówi, że na razie istnieje jeszcze w dotychczasowej formie program Prosument wspierający zakup i montaż mikroinstalacji OZE, ale nie precyzuje, czy ten program będzie kontynuowany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-08-08 19:46:33

    Dotacje dla firm na rozwiązania ekologiczne: zajrzyj na stronę Artmetic!