PARTNER PORTALU
  • BGK

Geotermia priorytetem rządu. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie

  • MN    6 kwietnia 2017 - 16:39
Geotermia priorytetem rządu. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie
Geotermia to nasza wielka szansa i przyszłość – powiedział minister środowiska Jan Szyszko. (fot. mos.gov.pl)

Ministerstwo Środowiska widzi wielką przyszłość dla geotermii w Polsce.
• Minister Środowiska widzi wielkie korzyści z wprowadzenia geotermii - uważa, że pozwoli ona zlikwidować problem smogu w Polsce.

• Prezes NFOŚiGW dodaje, że samorządy wykazują bardzo duże zainteresowanie geotermią, widząc w niej sposób na tanie i bezemisyjne ogrzewanie. 

• Do 30 czerwca można składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych. W puli jest pół miliona złotych. 

Geotermia to nasza wielka szansa i przyszłość – powiedział minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również Mariusz Orion-Jędrysek - wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, a także Kazimierz Kujda - prezes NFOŚiGW.

Minister środowiska zwrócił uwagę na unikatowość polskich zasobów energetycznych.

- Mamy wyjątkowe zasoby energetyczne, posiadamy aż 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Możemy także korzystać z bogatych zasobów energii odnawialnej, takich jak np. energia geotermalna – mówił Szyszko i dodał, że według szkoły prof. Juliana Sokołowskiego polskie zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby.

Czytaj też: Biogazownie nie rozwiążą problemów ze smogiem

Minister środowiska podkreślał również, że geotermia to jeden z najtańszych rodzajów energii, który może być sposobem na likwidację smogu.

- Polska energia geotermalna pozwoli sprostać wymogom unijnej polityki klimatycznej. Dzięki niej możemy uzyskać bezemisyjną, przyjazną dla środowiska i ludzi energię – zaznaczył.

Geotermia jednym z priorytetów rządu 

Mariusz Orion-Jędrysek podkreślał, że wsparcie rozwoju geotermii w Polsce jest jednym z priorytetowych zadań rządu.

- Biorąc pod uwagę duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce, rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych celów Ministerstwa Środowiska – mówił.

Podkreślał. że geotermia wpisuje się w realizację zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących m.in. zmniejszenia emisji gazów do atmosfery.

Wiceminister podkreślił także, że geotermia zostanie uwzględniona w przygotowywanej w Ministerstwie Środowiska „Polityce Surowcowej Państwa”.

Czytaj też: Jak ograniczyć koszty i oszczędzić na ogrzewaniu?

Uczestniczący w spotkaniu Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że energia geotermalna ma przewagę nad innymi rodzajami energii odnawialnej, ponieważ jest niezależna od warunków meteorologicznych.

Prezes NFOŚiGW powiedział również, że nie brakuje chętnych do inwestowania w geotermię. - Samorządy wykazują bardzo duże zainteresowanie geotermią, ponieważ widzą w niej szansę na tanie i bezemisyjne ciepło dla swoich mieszkańców – powiedział.

NFOŚiGW wspiera rozwój geotermii w Polsce

Zgodnie z założeniami polityki energetycznej Polski – dotyczącymi dywersyfikacji źródeł energii i położeniu akcentów na stabilne odnawialne źródła energii – NFOŚiGW wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej.

To m.in. program „Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, odnosząc się do potrzeb geologii kraju”.

Inne wsparcie projektów geotermalnych to program „Poprawa jakości powietrza. Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych”. Budżet tego programu wynosi 500 mln zł. Aplikacja wniosków trwa jeszcze do 30 czerwca 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.