PARTNER PORTALU
 • BGK

Gigantyczna manifestacja w Mielcu. Frekwencją zaskoczony nawet Robert Biedroń

 • JS    26 marca 2018 - 22:48
Gigantyczna manifestacja w Mielcu. Frekwencją zaskoczony nawet Robert Biedroń
Według organizatorów w manifestacji wzięło udział 12-15 tys. osób, czyli nawet 1/4 mieszkańców 60-tysięcznego Mielca (fot. youtube.com/hej.mielec.pl)

W niedzielę (25 marca) na ulice Mielca wyszło od 12 do 15 tys. osób. Skrzyknęli się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Protestowali przeciwko działającej w mieście firmie Kronospan, która ich zdaniem zatruwa środowisko.
Uczestnicy manifestacji skandowali: „Stop Krono-okupacji!”, „Precz z Kronobylem!”, „Truciciele! Zabijacie nas!”. Pod siedzibą firmy złożyli symboliczny wieniec. Domagali się zmiany przepisów, by można było zamknąć firmę lub uniemożliwić zatruwanie środowiska - donosi Wyborcza.pl.

Według organizatorów w manifestacji wzięło udział 12-15 tys. osób, czyli nawet 1/4 mieszkańców 60-tysięcznego Mielca. Frekwencją zaskoczeni byli podobno sami organizatorzy. Protest w Mielcu nie uszedł uwadze Roberta Biedronia, prezydenta Słupska, który pochwalił mieszkańców za tak liczne przybycie.

 

Mieszkańcom podpadła firma Kronospan, produkująca płyty wiórowe i drewnopochodne. Według mielczan z kominów firmy wydobywa się szary dym o gryzącym i drażniącym zapachu, który chmurą zanieczyszczeń kładzie się na mieście.

Jak pisze Wyborcza.pl trzy lata temu mieszkańcy Mielca powołali Mielecki Sztab Kryzysowy AERIS, zebrali kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod protestem przeciw Kronspanowi, spotykali się z władzami miasta i województwa. Na Facebooku powstały profile, dzięki którym mieszkańcy informowali się o zagrożeniach i kolejnych akcjach protestacyjnych. Mimo ich sygnałów nie udawało się jednak wykazać, że Krosnospan rzeczywiście zatruwa powietrze.

Kronospan zapewnia tymczasem, że jego działania są zgodne z prawem, a zanieczyszczenia w Mielcu nie są wyższe niż w innych miejscach. Firma obiecała jednak, że wprowadzi nowy system ochrony jakości powietrza.

Jak jednak dodała, protesty mogą opóźnić uruchomienie tego systemu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Mielec, 2018-04-04 08:13:23

  Nie potrzeba żadnych wsparć biedronia. Weg od Mielca
 • Dm, 2018-03-27 17:33:24

  Jasne uruchamiaja, i przypominam ci matole ze oddychasz tym samym powieterzem co kazdy mieszkaniec tego miasta i twoja rodzina tez i okoliczne wsie wiec sie nie bierz za obrone Kronobyla za ich kase platny pajacu
 • Gacek , 2018-03-27 16:04:33

  Nikt cię zboczeńcu nie prosił o wsparcie