PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Barciany podpisała trzy umowy z wojewódzkim funduszem

  • GK/wfosigw.olsztyn.pl    24 października 2011 - 08:54
Gmina Barciany podpisała trzy umowy z wojewódzkim funduszem

Usuwanie azbestu, modernizacja stacji uzdatniania wody i budowa kanalizacji – na to gmina Barciany otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
– To szczególny dzień dla naszej gminy – mówi Ryszard Kozyra, wójt gminy Barciany. – Podpisujemy aż trzy umowy. Szczególnie ważną dla nas jest ta, która dotyczy usuwania groźnego azbestu. W tym zakresie mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale pierwsze działania mamy już za sobą.

W tym roku z terenu gminy Barciany zostanie usuniętych prawie 70 ton groźnego minerału. Koszt całego procesu oszacowano na prawie 55 tys. zł, z czego 48 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gmina otrzymała także preferencyjną pożyczkę na przebudowę stacji uzdatniania wody w Barcianach. Za prawie 350 tys. zł nowa jakość jeszcze w tym roku popłynie w kranach wielu gospodarstw w gminie. W stacji zostanie wykorzystana nowa linia technologiczna.

Proces uzdatniania będzie przebiegał w systemie dwustopniowym. Po modernizacji obiekt będzie bezobsługowy i w pełni zautomatyzowany. Gmina Barciany wybuduje także prawie 9,5 km odcinek sieci kanalizacyjnej w miejscowościach: Stary Dwór Barciański, Gęsiki, Gęsiniec Wielki, Radosze i Barciany.

Całe zadanie wycenione zostało na ponad 1, 3 mln zł, z czego prawie 790 tys. zł to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a 340 tys. to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu. Resztę stanowi wkład własny gminy. Inwestycja ma zakończyć się w połowie grudnia 2011 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.