PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina dopłaci do ekologicznych inwestycji

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    17 marca 2011 - 08:02

Podłączenie do kanalizacji, wymiana pieca oraz usuwanie azbestu – na każde z tych przedsięwzięć mieszkańcy gminy Kartuzy mogą otrzymać wsparcie z samorządowego budżetu.
O dotacje mogą się ubiegać właściciele budynków, którzy się w tym roku zdecydują na zastosowanie ekologicznych źródeł ciepła – podaje „Dziennik Bałtycki”.

Warunkiem jest likwidacja pieca opalanego węglem i zastąpienie go systemem olejowym, gazowym lub spalającym biomasę bądź też podłączenie budynku do gminnej sieci ciepłowniczej. Otrzymać można połowę poniesionych nakładów, ale nie więcej niż 4 tys. zł.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem w 2011 roku powinny się zgłosić do Urzędu Gminy w Kartuzach do 25 marca.

Do 30 kwietnia osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe składać mogą wnioski o pomoc finansową w usunięciu azbestu z należących do nich nieruchomości.

Dofinansowanie pokryć może maksymalnie całkowity koszt przedsięwzięcia, a obejmuje demontaż, przewóz i utylizację płyt zawierających szkodliwy materiał.

Na realizację obu wymienionych programów, poza środkami z budżetu, gmina pozyskać chce środki zewnętrzne. Nowością jest możliwość uzyskania dotacji celowej na podłączenie budynku do kanalizacji sanitarnej.

Podczas inwestycji kanalizacyjnych samorządy wykonują kolektory i przykanaliki do granic posesji, a podłączenie do nich budynków leży już w gestii właścicieli - informuje "Dziennik Bałtycki".

Samorząd chce nakłonić tę grupę do przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, partycypując w kosztach budowy przyłączy. Wysokość dotacji wynieść może do 50 proc. poniesionych nakładów, ale maksymalnie 5 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.