PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 czerwca 2011 - 06:40
Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach

Gmina będzie mogła naliczyć opłatę za odbiór śmieci od każdego mieszkańca na swoim terenie.
Jednak będzie mogła ją uzależnić również od wielkości gospodarstwa domowego lub powierzchni lokalu czy też ustalić ją na podstawie ilości zużywanej wody w mieszkaniu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Taki system ustalania opłaty śmieciowej to jedna z poprawek, jaką Senat wprowadził do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Chodzi o to, by gmina np. na podstawie zużycia wody oceniła, czy w danym lokalu mieszka jedna, a nie pięć osób. Wcześniej proponowano, by opłata naliczana była od zadeklarowanego mieszkańca.

Czytaj też: Śmieci celem strategicznym

Nowelizacja przepisów powoduje, że gmina nie tylko pobierze opłaty, ale będzie też odpowiedzialna za zagospodarowanie śmieci.

Czytaj też: Ustawa posprząta śmieci

Nowelizacja przewiduje, że gminy będą w przetargach wyłaniać nie tylko firmy transportujące śmieci, ale także takie, które zbudują instalacje do przetwarzania odpadów. Jedna z poprawek Senatu zakłada, że jeżeli trzy przetargi nie wyłonią takiego inwestora, to gmina będzie sama mogła wybudować taką instalację. Będzie ją mogła eksploatować przez trzy lata, a po tym czasie znów konieczny będzie przetarg.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

W Polsce około 86 proc. odpadów komunalnych ląduje na składowiskach, gdzie nic się z nimi nie dzieje. Teraz gmina będzie mogła skierować je do przetworzenia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.