Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-06-2011
  • drukuj
Gmina będzie mogła naliczyć opłatę za odbiór śmieci od każdego mieszkańca na swoim terenie.
Gmina pozbędzie się śmieci w przetargach
Jednak będzie mogła ją uzależnić również od wielkości gospodarstwa domowego lub powierzchni lokalu czy też ustalić ją na podstawie ilości zużywanej wody w mieszkaniu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Taki system ustalania opłaty śmieciowej to jedna z poprawek, jaką Senat wprowadził do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Chodzi o to, by gmina np. na podstawie zużycia wody oceniła, czy w danym lokalu mieszka jedna, a nie pięć osób. Wcześniej proponowano, by opłata naliczana była od zadeklarowanego mieszkańca.

Czytaj też: Śmieci celem strategicznym

Nowelizacja przepisów powoduje, że gmina nie tylko pobierze opłaty, ale będzie też odpowiedzialna za zagospodarowanie śmieci.

Czytaj też: Ustawa posprząta śmieci

Nowelizacja przewiduje, że gminy będą w przetargach wyłaniać nie tylko firmy transportujące śmieci, ale także takie, które zbudują instalacje do przetwarzania odpadów. Jedna z poprawek Senatu zakłada, że jeżeli trzy przetargi nie wyłonią takiego inwestora, to gmina będzie sama mogła wybudować taką instalację. Będzie ją mogła eksploatować przez trzy lata, a po tym czasie znów konieczny będzie przetarg.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

W Polsce około 86 proc. odpadów komunalnych ląduje na składowiskach, gdzie nic się z nimi nie dzieje. Teraz gmina będzie mogła skierować je do przetworzenia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE