PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Szczytno usunęła część azbestu

  • AT/WFOSIGW Olsztyn    8 listopada 2011 - 19:22
Gmina Szczytno usunęła część azbestu

Kilkadziesiąt ton azbestu zostało usuniętych w tym roku z terenu gminy Szczytno. Było to możliwe dzięki realizacji przez samorząd zadania, którym objęto 17 nieruchomości.
Zielonka, Korpele, Lemany, Płozy, Rudka, Nowiny, Romany, Niedźwiedzie, Wały, Marksewo, Trelkowo, Olszyny i Janowo- z tych miejscowości w gminie Szczytno usunięto ponad 38 ton płyt cementowo-azbestowych. Cały proces został dofinansowywany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ważnym krokiem w kierunku usuwania azbestu z terenu gminy była inwentaryzacja wyrobów i materiałów, w przewadze budowlanych, zawierających ten groźny minerał, która została przeprowadzona w oparciu o spis z natury i system oceny ankietowej.

- Według tych danych na terenie gminy znajduje się szacunkowo 1861 ton wyrobów i materiałów zawierających azbest, z czego 1704 tony znajdują się w obiektach należących do osób prywatnych – informuje Jan Lisiewski z Urzędu Gminy w Szczytnie. – Mamy więc jeszcze sporo do zrobienia i deklarujemy gotowość do udziału w kolejnych edycjach konkursu, bazując na zdobytym dotychczas doświadczeniu. Mamy świadomość, że do 2032 roku materiały zawierające azbest muszą zostać zutylizowane - dodaje.

Gmina zapowiada, że będzie prowadziła akcje promujące takie działania i uświadamiająca stopień zagrożenia ze strony takiego minerału, jakim jest azbest. Jak się okazuje realizowany przez gminę program usuwania azbestu, oprócz pełnienia roli planistycznej będzie pełnił jeszcze inną ważną funkcję.

- Będzie stanowił ważny element umożliwiający pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację zadań związanych z usuwaniem azbestu – tłumaczy Jan Lisiewski.

Pierwsze działania związane ze zmniejszaniem ilości azbestu na terenie gminy Szczytno przeprowadzono w minionym roku, a dotyczyło ono wymiany dachu Świetlicy Wiejskiej w Gawrzyjałkach. Zadanie to dofinansowane zostało ze środków WFOŚiGW w Olsztynie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.