Gmina Szczytno usunęła część azbestu

  • AT/WFOSIGW Olsztyn
  • 08-11-2011
  • drukuj
Kilkadziesiąt ton azbestu zostało usuniętych w tym roku z terenu gminy Szczytno. Było to możliwe dzięki realizacji przez samorząd zadania, którym objęto 17 nieruchomości.
Gmina Szczytno usunęła część azbestu

Zielonka, Korpele, Lemany, Płozy, Rudka, Nowiny, Romany, Niedźwiedzie, Wały, Marksewo, Trelkowo, Olszyny i Janowo- z tych miejscowości w gminie Szczytno usunięto ponad 38 ton płyt cementowo-azbestowych. Cały proces został dofinansowywany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ważnym krokiem w kierunku usuwania azbestu z terenu gminy była inwentaryzacja wyrobów i materiałów, w przewadze budowlanych, zawierających ten groźny minerał, która została przeprowadzona w oparciu o spis z natury i system oceny ankietowej.

- Według tych danych na terenie gminy znajduje się szacunkowo 1861 ton wyrobów i materiałów zawierających azbest, z czego 1704 tony znajdują się w obiektach należących do osób prywatnych – informuje Jan Lisiewski z Urzędu Gminy w Szczytnie. – Mamy więc jeszcze sporo do zrobienia i deklarujemy gotowość do udziału w kolejnych edycjach konkursu, bazując na zdobytym dotychczas doświadczeniu. Mamy świadomość, że do 2032 roku materiały zawierające azbest muszą zostać zutylizowane - dodaje.

Gmina zapowiada, że będzie prowadziła akcje promujące takie działania i uświadamiająca stopień zagrożenia ze strony takiego minerału, jakim jest azbest. Jak się okazuje realizowany przez gminę program usuwania azbestu, oprócz pełnienia roli planistycznej będzie pełnił jeszcze inną ważną funkcję.

- Będzie stanowił ważny element umożliwiający pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację zadań związanych z usuwaniem azbestu – tłumaczy Jan Lisiewski.

Pierwsze działania związane ze zmniejszaniem ilości azbestu na terenie gminy Szczytno przeprowadzono w minionym roku, a dotyczyło ono wymiany dachu Świetlicy Wiejskiej w Gawrzyjałkach. Zadanie to dofinansowane zostało ze środków WFOŚiGW w Olsztynie

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE