PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina szuka bursztynu

 • pap    11 stycznia 2014 - 08:54
Gmina szuka bursztynu

Na zlecenie samorządu woj. lubelskiego pod Lubartowem trwają prace, których celem jest lokalizacja zalegających tam bardzo dużych złóż bursztynu - informuje "Nasz Dziennik".
Największe pokłady bursztynu mają znajdować się na terenie gmin Ostrówek i Niedźwiada. Mowa o tysiącach ton skamieniałej żywicy, która - według szacunków geologów - może kryć się tam na obszarze nawet 300 hektarów - wylicza gazeta.

Właśnie wybierana jest metoda wydobycia cennych bryłek - wypłukiwanie ich z ziemi wodą lub też bardziej inwazyjna. Władze województwa optują za tą pierwszą opcją, przyjazną przyrodzie.

O pozwolenie na wydobycie bursztynu zabiegają już u regionalnych władz dwie firmy z Pomorza i Jasła. Złożyły wnioski o dzierżawę pól. 180 hektarów, na których zlokalizowane są największe złoża, należy właśnie do samorządu wojewódzkiego.

Jak przypomina "NDz", o bogatych złożach skamieniałej żywicy na Lubelszczyźnie wiadomo nie od dziś. Na bursztyn natrafiano tam już podczas odwiertów prowadzonych w PRL.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Chełmianin N, 2014-01-13 11:52:36

  POCZYTAJ! Jeśli masz wątpliwości,to napisz do nich i wyprostuj. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dod...anie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET) Lublin,2012-10-11 BW-I.0330.423.12 Szanowny Panie Ryszardzie Pański list pozwolił mi odzyskać wiarę w fakt,że są w naszym województwie ludzie, którym,podobnie jak mi,szeroko rozumiana kultura żywego słowa,leży na sercu.Absolutnie i z całą stanowczością zgadzam się z tym ,że Województwa Lubelskiego nie można nazywać Lubelszczyzną.Zapewniam jednocześnie,iż w kontaktach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie na tę zasadę zwracam uwagę. Ludziom takim jak my,którzy szanują mowę ojczystą i zasady posługiwania się językiem trudno pogodzić się z faktem,że tak rażące błędy się pojawiają.Pozostaje tylko zwracać na nie uwagę i mieć nadzieję,że Ci którzy je popełniają przestaną być w końcu odporni na życzliwe uwagi.Tych z mojej strony,jako osoby odpowiedzialnej za komunikację w Urzędzie z mediami,nie zabraknie.Na zakończenie pragnę poprosić o wyrozumiałość co do czasu udzielonej Szanownemu Panu odpowiedzi.Nie wynika to z faktu.iż tak ważnego i poważnego problemu nie dostrzegam,ale z wielu codziennych,absorbujących spraw. Z wyrazami najwyższego szacunku i podziękowaniami za troskę o kulturę naszego języka. Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego Kamil Smerdel  rozwiń
 • JodekMordka, 2014-01-13 11:34:25

  Ad Vocem HISTORIA - Jak podaje Wikipedia - Lubelszczyzna – określenie regionu używane w zależności od kontekstu w odniesieniu do ziemi lubelskiej (średniowiecze), województwa lubelskiego z lat 1474–1795 lub do późniejszych województw lubelskich. Po 1999 r. instytucje samorządowe ...pod nazwą Lubelszczyzna określają obecne województwo lubelskie i stosują je zamiennie (synonim)[1][2]. W literaturze historycznej nazwą Lubelszczyzna określa się historyczne województwo lubelskie istniejące w latach 1474–1795[3], którego obszar różnił się od obszaru współczesnego województwa lubelskiego.  rozwiń
 • Historia, 2014-01-11 13:22:12

  Autorze PAP są udokumentowane historyczne Polski dzieje, z których wynika,że taki region jak Lubelszczyzna nie istnieje.