PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina wykorzysta źródła geotermalne do ogrzania budynków

  • PAP    5 lutego 2014 - 11:57
Gmina wykorzysta źródła geotermalne do ogrzania budynków

- Nadmorska gmina Międzyzdroje (Zachodniopomorskie) chce wykorzystywać źródła geotermalne m.in. do ogrzewania budynków. Jeszcze w tym roku ma powstać dokumentacja, która potwierdzi złoża gorącej wody odkryte wcześniej w gminie.
Rzecznik prasowy gminy Henryk Nogala powiedział w środę, że w strategii gminy na lata 2014-2020 zapisane zostało poszukiwanie energii z wód geotermalnych dla potrzeb turystycznych a także odzyskiwanie ciepła dla potrzeb ogrzewania, np. mieszkań.

Jak mówił Nogala, w tegorocznym budżecie gminy zapisane jest 300 tys. zł, które mają być przeznaczone na projekt będący potwierdzeniem występowania źródeł geotermalnych na terenie gminy.

Czytaj też:  Cała Polska wierci w poszukiwaniu wód termalnych

Informacje o występowaniu gorących źródeł pochodzą z lat 60. i 70. ub. wieku. "Przy okazji poszukiwania ropy i gazu na terenie gminy wykonawcy odwiertów stwierdzili wtedy, że znajdują się takie źródła. Temperatura wody to około 60 stopni Celsjusza, czyli mogłaby być ona wykorzystana np. do ogrzewania budynków" - powiedział Nogala.

Kiedy operator wyłoniony w przetargu potwierdzi obecność gorących źródeł, gmina w kolejnych latach poszukiwać będzie podmiotów zewnętrznych, żeby sfinansować bardzo drogie odwierty - dodał Nogala.

Przetarg na sporządzenie dokumentacji potwierdzającej obecność źródeł geotermalnych ma zostać ogłoszony w drugim lub trzecim kwartale br.(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.