PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy hamulcowym w usuwaniu azbestu?

 • aw/PAP    2 stycznia 2017 - 06:23
Gminy hamulcowym w usuwaniu azbestu?
W tym roku NFOŚiGW zamierza wydać na program azbestowy 11 mln zł (fot.shutterstock)

Aż 4 mln zł nie udało się wykorzystać w 2016 r. na usuwanie rakotwórczego azbestu z budynków. To 25 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Wielu mieszkańców nie wie, że mogą za darmo usunąć azbest z dachów.
"Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Obecny rządowy plan działania przewiduje, że azbest zniknie z naszego krajobrazu najpóźniej do 2032 r." - pisze "Nasz Dziennik"

Czytaj też:  Program oczyszczania kraju z azbestu: są zaległości w wypłacie pieniędzy

Plan Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ubiegły rok zakładał, że w 15 województwach zostanie wydanych 16 mln zł na usuwanie azbestu.

"Tyle NFOŚiGW miał przekazać w formie dotacji wojewódzkim funduszom, które miały dołożyć 35 proc., a 15 proc. miały pokrywać gminy" - wyjaśnia "ND".

Ten mechanizm powinien był skłonić właścicieli budynków do szybszego usuwania azbestu. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Rzecznik NFOŚiGW, Paweł Kmiecik powiedział dziennikowi, że wojewódzkie fundusze nie występują do NFOŚiGW o wpłatę pieniędzy. Te ostatnie zaś tłumaczą się, że "nie wszystko zależy od nich, bo o pieniądze nie występują samorządy gminne".

W tym roku NFOŚiGW zamierza wydać na program azbestowy 11 mln zł. W tych warunkach "trudno określić, czy wszystkie fundusze zostaną wydane zgodnie z planem" - zauważa "Nasz Dziennik".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • malina, 2017-01-03 11:15:55

  Do Stanowisko NFOŚiGW: jasne , każdy rozsądny człowiek skorzysta z możliwości demontażu dachu, bo mu za darmo rozbiorą i wywiozą, a nowy dach to sobie kiedyś tam zrobi, a do tego czasu przykryje dom folią. Super biznes
 • Stanowisko NFOŚiGW, 2017-01-03 09:55:26

  Do malina: Właściciele nieruchomości wcale nie muszą mieć pieniędzy na nowe pokrycie dachowe. Przyznanie dotacji na usunięcie azbestu wcale nie zależy od tego czy właściciel wykona nowy dach czy nie.
 • malina, 2017-01-02 08:56:00

  tylko żeby samorząd wystąpił o środki do funduszu, to najpierw właściciele muszą mieć środki na nowe pokrycia dachowe