PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy i skarb państwa czekają setki procesów. Milionowe odszkodowania za smog?

 • Tomasz Klyta    12 kwietnia 2018 - 06:00
Gminy i skarb państwa czekają setki procesów. Milionowe odszkodowania za smog?
Władze samorządowe i centralne są odpowiedzialne za smog w Polsce - tak uważają prawnicy (Fot. Pixabay)

Wkrótce sądy w całej Polsce mogą zostać dosłownie zalane pozwami przeciwko gminom i Skarbowi Państwa w sprawie wieloletnich zaniechań, które doprowadziły do zanieczyszczenia powietrza. Wystartowała akcja #pozywamsmog. Prawnicy już teraz mówią, że nie nadążają z obsługą wszystkich zainteresowanych, którzy chcą domagać się odszkodowań.
 • Setki pozwów przeciwko państwu oraz milionowe odszkodowania dla osób, które czują się poszkodowane przez złą jakość powietrza w Polsce to realny scenariusz. Ruszyła kampania #pozywamsmog.
 • Nie będą to pierwsze pozwy w sprawie smogu. Szlak przetarli aktywiści z Rybnika.
 • Prawnicy są przygotowani na to, aby każdą ze spraw doprowadzić nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

Wkrótce do sądów trafią kolejne pozwy przeciwko gminom i Skarbowi Państwa o naruszenie dóbr osobistych, co miało zostać spowodowane złą jakością powietrza. Na razie złożono dwa pozwy: w pierwszym pozwano miasto stołeczne Warszawę i skarb państwa, w drugim - tylko skarb państwa. W ten sposób zaczyna się ogólnopolska akcja #pozywamsmog. Do sądów może trafić nawet kilkaset pozwów o odszkodowania.

Jedną z pierwszych osób, która złożyła pozew jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Na portalu społecznościowym, informując o złożeniu pozwu napisała: "Nie chcę być truta! Mam dość!! #pozywamsmog". Ponadto aktora zachęcała, aby jak najwięcej osób złożyło podobne pozwy. Jej zdaniem państwu bardziej będzie się opłacało "zająć smogiem" niż wypłacać milionowe odszkodowania.

Obsługę prawną kampanii prowadzi Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego. Do tej pory kancelaria przygotowała 10 pozwów, z których dwa już trafiły do sądów. W środę 11 kwietnia Radosław Górski poinformował, że pozostałe zostaną wysłane do sądów w ciągu tygodnia. Do kancelarii już zgłosiło się niemal 100 osób, które również planują złożenie pozwów.

Czytaj także: Smog, zanieczyszczenie powietrza: Rząd chwali się sukcesami, posłowie apelują o radykalne działania

Nie będą to pierwsze w Polsce rozprawy przed sądem cywilnym, gdzie powód domaga się odszkodowania od państwa za złą jakość powietrza. W 2012 roku Zdzisław Kuczma, jeden z założycieli Rybnickiego Alarmu Smogowego, złożył pozew, domagając się od skarbu państwa odszkodowania w wysokości 10 tys. zł, oraz zobowiązania parlamentu do zmian w przepisach dotyczących ochrony środowiska.

Zdzisław Kuczma przegrał. W styczniu 2014 roku, Sąd Apelacyjny w Katowicach ostatecznie odrzucił roszczenia, uznając je za bezzasadne. W kolejnym roku Oliwer Palarz, również z Rybnickiego Alarmu Smogowego, także złożył pozew przeciwko skarbowi państwa, domagając się odszkodowania w wysokości 50 tys. zł. Rozprawa trwa. Na 27 kwietnia zaplanowane są mowy końcowe. Być może tego samego dnia zapadnie wyrok.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • Lubelski Alarm Smogowy, 2018-04-12 20:25:42

  Do polakmalyyy: Paradygmat. W świetle Ustawy z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. Nr 34, poz. 173), koszty odszkodowań będzie można egzekwować od tych, którzy zaniechali swoich obowiązków.
 • Brak słów, 2018-04-12 11:39:07

  zgadzam się, nic dodać nic ująć....
 • polakmalyyy, 2018-04-12 11:18:49

  Tak koniecznie, niech się ludzie skarżą i domagają wysokich odszkodowań, bo te kwoty będa później wypłacane z budżetu państwa, czyli z ich podatków, to rzeczywiście bardzo mądra metoda - będzie po prostu mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, szkolnictwo itd., ale co tam, niech żyje prywata!!! Nieodpow...iednią jakość powietrza mamy co najmniej od czasów komuny, a ostatnie dziesięć lat, to jednak proces poprawy - może za mało skuteczny, ale jednak. Przypominam, że karani jesteśmy za sytuację począwszy od wejścia obligatoryjnych norm jakości powietrza Dyrektywy CAFE, czyli połowę 2008 roku!!!  rozwiń