PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy na bezpiecznej drodze do zmian

  • GK    9 lipca 2013 - 19:34
Gminy na bezpiecznej drodze do zmian

Wielkopolska gmina Grzegorzew wygrała konkurs „Bezpieczna droga do zmian”, którego celem jest poprawa jakości oświetlenia dróg oraz wzrost bezpieczeństwa mieszkańców miast i gmin.
„Bezpieczna droga do zmian" to konkurs skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Celem konkursu jest poprawa jakości oświetlenia dróg oraz wzrost bezpieczeństwa mieszkańców polskich miast i gmin.

Wygraną w konkursie jest modernizacja oświetlenia na energooszczędne LED, czasowa iluminacja wybranego obiektu oraz audyt oświetlenia ulicznego lub drogowego wraz z projektem poprawy efektywności energetycznej.

Konkurs został zorganizowany przez firmę Philips Lighting Poland we współpracy z Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza.

Zadaniem konkursowym było nadesłanie eseju, makiety, zdjęcia, bądź filmu na temat „Co oświetlenie może zmienić w mojej gminie?". Na podium, obok zwycięskiej gminy Grzegorzew, znalazły się także gmina Słupca - II miejsce oraz gmina i miasto Stawiszyn - III miejsce.

- Zwiększenie społecznej świadomości, co do roli jaką pełni wysokiej jakości oświetlenie dróg, jako oszczędne i ekologiczne rozwiązanie dla gmin, jest szczególnie istotne dla poprawy bezpieczeństwa ich mieszkańców. Co więcej, trwałość technologii LED jest trzykrotnie większa niż tradycyjnych źródeł światła, a skumulowane oszczędności energii mogą sięgnąć nawet 65 procent - komentuje Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Poland.

Według szacunków firmy Philips, pełne przejście na oświetlenie diodowe (LED) może przynieść oszczędności na poziomie 130 mld euro (w ujęciu światowym). Taka ilość energii odpowiada wielkości produkcji 640 średnich elektrowni.

Ponadto, niezależna próba oświetlenia LED przeprowadzona w 12 spośród największych miast świata udowodniła, że rozwiązania takie pozwalają na oszczędności energii na poziomie 50-70 proc. istniejącego zużycia, a nawet 80 proc. w przypadku zintegrowania instalacji z inteligentnym systemem sterowania.

Oświetlenie diodowe stanowi na świecie już około 10 proc. nowo zainstalowanych systemów oświetlenia ulicznego. Oczekuje się, że udział ten wzrośnie do 80 proc. do 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.