PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy ochronią mieszkańców przed hałasem

  • KB    12 kwietnia 2010 - 11:44
Gminy ochronią mieszkańców przed hałasem

W piątek (9. kwietnia) odbyło się spotkanie dotyczące terminów i zakresu budowy ekranów akustycznych przy drodze S-7 i A-4 na obszarze gmin Liszki i Zabierzów.
Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Liszkach, z udziałem przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, starostwa powiatu krakowskiego, wójtów gmin Liszki i Zabierzów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, związane było z obawami mieszkańców narażonych na hałas podkrakowskich miejscowości w pobliżu odcinka autostrady A4, skupionych w Komitecie Budowy Ekranów Akustycznych.

Wojciech Kozak podkreślił, że województwo małopolskie przygotowało w 2009 r. Program ochrony środowiska przed hałasem wskazujący tereny narażone na ponadnormatywny hałas oraz wyszczególniający odcinki dróg, na których GDDKiA została zobowiązana do budowy ekranów akustycznych. Przypomniał także o dobrej współpracy i porozumieniu z mieszkańcami gmin Liszki i Zabierzów na etapie przygotowywania dokumentu. Jak zaznaczył Wojciech Kozak, rolą samorządu województwa jest monitorowanie realizacji programu, brakuje jednak obecnie przepisów ustawowych umożliwiających wyegzekwowanie od zarządców dróg realizacji tych działań.

Według dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacka Grygi główną przeszkodą w szybkiej realizacji zabezpieczeń akustycznych jest brak środków finansowych. Z tego względu konieczne jest przyjęcie priorytetów ich realizacji.

W ramach dyskusji wstępnie zaproponowano zawarcie porozumienia, na mocy którego gminy Liszki i Zabierzów oraz województwo małopolskie mogliby partycypować w kosztach przygotowania dokumentacji budowlanej ekranów. Rozpoczęcie prac nad dokumentacją powinno ułatwić zabezpieczenie środków finansowych i przyspieszenie prac nad budową ekranów akustycznych przy drodze S-7 i A-4.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.