PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy z MŚ o powiększeniu parku narodowego

  • PAP    24 czerwca 2011 - 12:19
Gminy z MŚ o powiększeniu parku narodowego

Ministerstwo Środowiska i puszczańskie samorządy mają wspólnie wypracować nową propozycję w sprawie powiększania Białowieskiego Parku Narodowego.
Samorządy zadeklarowały powrót do rozmów z resortem w sprawie powiększenia parku na spotkaniu w Ministerstwie Środowiska w Warszawie.

Ostatnie propozycje ministerstwa w sprawie powiększania parku zakończyły się fiaskiem jesienią 2010 roku. Stało się to po tym, gdy gminy z terenu parku odrzuciły propozycję ministerstwa, według której w zamian za zgodę na powiększenie parku o 12 tys. hektarów samorządy z powiatu hajnowskiego miały dostać 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na inwestycje proekologiczne w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju.

Czytaj też: Gminy nie chcą powstania parku narodowego

Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że na czerwcowym spotkaniu nie zostały przedstawione samorządowcom konkretne nowe propozycje, które mówiłyby o tym, o ile białowieski park miałby być powiększony, czy też jak miałoby wyglądać finansowanie w puszczańskich gminach inwestycji proekologicznych. Resort wcześniej informował, że nie stawia warunków, ale też nie deklaruje wsparcia finansowego jakie proponował dotychczas.

- Ustalono, że podjęte zostaną rozmowy pomiędzy zainteresowanymi stronami o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego, w trakcie których wypracowywane będą rozwiązania dotyczące tego zagadnienia - poinformował resort środowiska. Wiadomo, że planowane jest wkrótce spotkanie samorządów z ministrem środowiska, podczas którego będą podejmowane dalsze ustalenia w sprawie wznowienia rozmów.

Resort podkreślił też, że inicjatywa rozmów jest spójna z propozycjami zgłoszonymi w ostatnim czasie przez niezależnego senatora Włodzimierza Cimoszewicza i posła PO Roberta Tyszkiewicza, którzy ogłosili pomysł projektu "Zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej" w ramach kontynuacji po roku 2013 programu "Rozwój Polski Wschodniej", przeznaczonego dla pięciu najbiedniejszych polskich regionów. W jego ramach w latach 2007-2013: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Świętokrzyskie, Lubelskie i Podkarpackie mają do dyspozycji 2,2 mld euro z UE. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zadeklarowało wsparcie pomysłu senatora i posła.

Uczestniczący w spotkaniu wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział, że konkrety nie padły, ale jest wola rozmowy po obu stronach, choć nieznane są ani plany resortu, ani też termin spotkania z ministrem. W jego ocenie, dyskusja i próba osiągnięcia kompromisu powinna się jednak odbywać przy udziale wszystkich zainteresowanych stron, także organizacji ekologicznych. Według Pawilcza, rozmowa o konkretach jest o tyle trudna, że wiele rzeczy jest niewiadomych. Wskazał w pierwszym rzędzie na obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody. Jeśli proponowane tam zapisy weszłyby w życie, tereny chronione mogłyby być tworzone praktycznie bez udziału, czyli również wbrew woli, miejscowych samorządów.

Po fiasku Białowieskiego Programu Rozwoju ministerstwo środowiska w celu lepszej ochrony Puszczy Białowieskiej wprowadziło w 2011 roku ograniczenia w pozyskiwaniu drewna przez Lasy Państwowe. Lasy mogą pozyskać jedynie 48,5 tys. m sześc. drewna z nadleśnictw leżących wokół parku. To trzykrotnie mniej niż w 2010 r.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Chroni ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. W tym roku park obchodzi 90-lecie. Rocznica nawiązuje do powstania w 1921 roku leśnictwa "Rezerwat", które dało początek późniejszemu parkowi narodowemu. W obecnym kształcie Białowieski Park Narodowy zajmuje 10,5 tys. ha, co stanowi około jednej szóstej polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej.

Od lat wiele środowisk naukowych i ekologicznych walczy o powiększenie parku. Według obecnych przepisów prawnych bez zgody samorządów lokalnych powiększenie nie jest możliwe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.