PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp. ma 13 mln na program "Kawka"

  • pt/pap    24 marca 2016 - 18:23
Gorzów Wlkp. ma 13 mln na program "Kawka"
Program Kawka ma ograniczyć tzw. niską emisję (fot.fotolia)

• 13 mln zł będą kosztowały dalsze prace w ramach realizowanego w Gorzowie Wlkp. programu "Kawka".
• Podpisano umowy z firmami, które m.in. wykonają prace budowlane, instalacje ciepłej wody i zdemontują piece kaflowe.
"Program realizowany jest zgodnie z planem. Skrupulatnie zmierzamy do uzyskania założonego efektu ekologicznego. Tegoroczne prace wykonają trzy firmy: Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe SANITAR, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo- Handlowe SANBUD i INSTALHOUSE" - - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak.

Szczegółowe harmonogramy wykonawcy przedstawią w kwietniu. Po ich akceptacji ruszą prace, które potrwają do końca października.

W 2016 r. w ramach realizacji drugiego etapu projektu planowane jest włączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego 96 kolejnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych w 11 kwartałach mieszkaniowych położonych głównie wzdłuż ulicy Armii Polskiej i ulic przyległych oraz wzdłuż ulicy Dąbrowskiego i ulic przyległych.

W celu podłączenia wymienionych obiektów do systemu sieciowego, PGE wykona około 3500 m sieci i przyłączy cieplnych oraz zakupi i zamontuje 96 w pełni zautomatyzowanych kompaktowych węzłów cieplnych w poszczególnych obiektach.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił także kolejny przetarg na wykonanie dokumentacji robót planowanych do wykonania w 2017 roku. Wtedy do sieci zostanie podłączonych 626 lokali w 71 budynkach. Oferty można składać do 15 kwietnia.

W zeszłym roku w ramach programu "Kawka" podłączenie sieci centralnego ogrzewania wykonano w 74 budynkach (508 lokali), w których zdemontowano 896 pieców oraz 25 instalacji centralnego ogrzewania etażowego węglowego. Prace kosztowały prawie 9,5 mln zł.

Program pn. "Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii - Kawka" jest dedykowany polskim miastom, w których notowane są przekroczenia parametrów dotyczących obecności pyłów w powietrzu.

To jest warunkiem otrzymania pomocy z tego źródła. Realizację programu koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku Gorzowa Wlkp. łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 65 mln zł netto. Liderem projektu jest miasto Gorzów, które z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze otrzyma ponad 29,2 mln zł dotacji i ponad 9,3 mln zł pożyczki. Partnerem Gorzowa Wlkp. jest należąca do PGE GiEK Elektrociepłownia Gorzów, która zaangażuje w projekt prawie 26,5 mln zł, w tym 19,8 mln zł będzie stanowiła pożyczka.

W Gorzowie Wlkp. realizacja "Kawki" rozpoczęła się w styczniu 2014 r. Projekt został podzielony na trzy etapy i obejmie budynki mieszkalne w 27 kwartałach mieszkaniowych zlokalizowanych w obrębie ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Wyszyńskiego, Drzymały, Jagiełły i Wybickiego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.